A legtöbb ruhatisztításra használatos szerből találhatunk környezetbarát, uniós ökocímkével rendelkező terméket. Az egyetlen kivétel az öblítő, melynek nincs zöld változata, ellenben számos az egészségre és a környezetre veszélyes anyagot tartalmaz. Mindeközben nevével ellentétben nem öblít, nincs szerepe a mosószermaradványok eltávolításában, helyette a bevonatot képez a textilszálak felületén.
Utóbbi tulajdonsága miatt érezhetjük puhábbnak a ruháinkat, emellett hatása gátolja a műszálas ruhák elektrosztatikus feltöltődését, illetve segítheti a vasalást és a száradást. Cserébe viszont olyan anyagokat használ, melynek kellemetlen, sőt káros mellékhatásai lehetnek az egészségre és a környezetre nézve is.
Ahogy a Tudatos Vásárlók Egyesületének alapos cikke írja, az öblítők elterjedt használata a hatékony marketing mintapéldája. Az emberek többsége a mosás szerves részeként tekintenek az öblítőhasználatra, holott arra nem feltétlenül lenne szükség, illetve környezetbarát anyagokkal (pl. ecet) helyettesíthető lenne.
Mint írják, az öblítőkben található kationos felületaktív anyagok felelősek lehetnek többek közt az asztma kialakulásáért és gombás bőrbetegségek megjelenéséért. Ráadásul a vízi élőlényekre is káros hatásúak, lebomlásuk a természetben lassú folyamat.
Ugyanígy problémás az illatanyagok jelenléte, melyek felesleges kockázatot jelentenek a szervezetünk számára. Egy részük fejfájást okozhat, de akár rákkeltő tulajdonsággal is bírhat. Egyes öblítőkben megtalálhatók, a sokszor emlegetett ftalátok is. Az öblítők színéért felelős anyagok pedig bőrirritációt és ekcémát okozhatnak, közben pedig még meg sem említettük a termékek vásárlásával megjelenő műanyagszennyezés problémáját.