A környezetvédelmi szervezet szerint elsősorban a gazdaság fosszilis függésére vezethető vissza a jelenlegi árválság, mely hetek óta tematizálja a híreket itthon és világszerte. A válság megoldását az jelenthetné, ha mielőbb függetlenítenénk magunkat a fosszilis energiahordozóktól a megújulókba, az energiahatékonyságba és -takarékosságba való gyors és nagy volumenű befektetésekkel.
Mint írják, a piaci energiaárakat alapvetően a kereslet-kínálat kettőssége határozza meg, melyet azonban számos további hatás és tényező befolyásolhat. Ilyen befolyásoló tényező például a Covid-járvány.
Az ennek nyomán csökkenő kereslet miatt számos beruházás és új nyersanyagkészlet felkutatása maradt el, így az időközben újra felfutó keresletet nehezen tudják kielégíteni, ennek pedig árfelhajtó hatása van, ezt láthatjuk tükröződni az elszálló energiaárakban.
Legalább ilyen jelentős az is, hogy időközben a megújulók bővülése illetve főleg az energiatakarékossági és -hatékonysági beruházások sem haladtak úgy, ahogy az a klímavédelem szempontból indokolt lett volna.
A Greenpeace Magyarország szerint elsősorban a zöld befektetések elégtelen mértéke az, amely továbbra is magas szinten tartja a fosszilis energiaforrások iránti igényt. Mint írják, ha jobban fokoznánk a zöld megoldásokba való beruházásokat, akkor a rendszer képes lenne fosszilisek nélkül is megoldani az energiaellátást, és egyszerűen nem jelentkezne olyan mértékű többletenergia-igény, amit a piac aztán nem tud kielégíteni.
Így tehát a szervezet szerint a mostani válságra az egyértelmű válasz a klímabarát megújulókba, illetve az energiahatékonysági megoldásokba való mind gyorsabb és nagyobb mértékű beruházás lehet. Ezzel ráadásul zöld munkahelyek is létesülhetnének, csökkenne az országok energiafüggőse a fossziliseket exportáló államoktól, és rengeteg pénz is megtakarítható lenne.