A fenntarthatóság és a kibocsátáscsökkentés nem lassítja a gazdaságot, inkább lökést adhat a kelet-közép-európai országoknak, de még a klímaváltozás okozta károkat is csökkenthetik: friss elemzést juttatott el a Forbes.hu-hoz a brit Cambridge Econometrics kutatócég budapesti irodája, az ENSZ Glasgow-ban tartandó éghajlatváltozási konferenciája, a COP26 elé időzítve.
A Cambridge Econometrics szerint a klímaváltozás okozta fizikai károk mértéke nagyjából a globális átlag szerint alakulnak a térségben, csakhogy ezek az országok az átlagnál többet nyerhetnének dekarbonizációval.
Ha késlekedünk, 2050-ig évi átlagosan akár 2,8 százalékos gazdasági növekedéstől eshetünk el.
Emellett ha a klímaváltozás elleni globális erőfeszítések kevésnek bizonyulnak, a klímaváltozásból adódó fizikai károk akár éves gazdasági kibocsátásuk 3,3 százalékát is elérhetik.
A Cambridge Econometrics azt is állítja, a hatékony kormányzati fellépést lassító hiedelmek gyakran alaptalanok. Mind az energia-szolgáltatásban, a szállítmányozásban és a közlekedésben gazdaságélénkítő hatású az áttérés az alacsony kibocsátású technológiákra, valamint mindez csökkenti a függést a fosszilis tüzelőanyagoktól.
„A gáz- és üzemanyagárak drasztikus növekedését tapasztaljuk nap mint nap, a világ vezetői a COP26 ENSZ klímacsúcsra készülnek – itt az idő, hogy a régió országai újragondolják a kibocsátáscsökkentési célkitűzéseiket és felgyorsítsák a fosszilis tüzelőanyagok kivezetését.
A térség számára ez most különösen jó lehetőség, mivel ezek az országok a globális átlaghoz képest jóval többet nyerhetnek a karbonsemlegesítéssel.” – állítja Fazekas Dóra, a Cambridge Econometrics budapesti ügyvezetője.
(Forrás: forbes.hu Kép: pexels.com)