Környezetbarát, lebomló urnában egy fa tövében helyezik örök nyugalomra azoknak a hamvait, akik hazánk egyetlen emlékerdejében temetkeznének.
Ez a hely Agostyánban, egy 20 hektáros területen található, ahol ökofalu, Mátyás-korabeli fogadó és egy 20 éve épülő Árpád-kori kőtemplom hű mása is meglátogatható.
Mintegy 280-an nyugszanak az emlékerdőben egy-egy fa tövében, méghozzá olyan környezetbarát, lebomló urnában, amelyből a növény gyökerei felszívják az értékes tápanyagokat, emléket állítva az egykoron élőknek, azaz metaforikusan, de fennmarad az élet örök körforgása. Mindenki olyan fajtát választ, amilyet szeretne, van lehetőség arra, hogy egyedül nyugodjunk egy fa tövében, ahogyan arra is, hogy egy közösségi fához, több ember hamvai mellé kerüljünk. – Az hogy egy fán több névtábla van, már az elhunytnak értelmezhetetlen, nem fontos, csak az itt az élőknek bír jelentéssel, hiszen ők gondolkodnak olyan megoldásokon, amivel jobban tudják ápolni a szerettük emlékét – mondja Czumpf Attila agrármérnök, humánökológus, az agostyáni emlékerdő vezetője.
Czumpf Attila 34 éve dolgozik hivatásos természetvédőként a gerecsei tájegységben, az agostyáni ökofaluban lakik, hiszen, mint mondja, hogyan is beszélhetne hitelesen a tájban élő emberről, ha ő maga sem volna az?
Egy fánál, egy vagy több urnahely bérelhető 10-99 évre. Több újság is cikkezett róla, hogy harmadannyiba kerül az emlékerdőben egy temetés, mint egy sírkertben, temetőben, de Attila azt mondja: ők nem figyelik más temetkezési helyek tarifáit, az árakat a Pax Natura határozta meg nyolc éve, azóta nem változtak, sőt, nem is hirdetik magukat, persze, aki akar, az interneten rájuk találhat.
– Az erdőnek nem jelent terhelést, ha ide kerülnek a hamvak. Annyi a plusz, hogy a fák között sétálnak azok, akik jönnek szerettükhöz, de ez nem okoz problémát, hiszen ők is tudják, mindennek az erdőről, az életről kell szólnia – folytatja.
– Nálunk minden az életről szól. Nem csak az ökofalu, hanem az emlékerdő is, hiszen haló porainkkal új életet táplálunk, ám amit itt hagytunk, hitünk szerint jó helyre került. – teszi hozzá.
Az emlékerdő bármikor látogatható, csak telefonos bejelentkezést kérnek az elhunyt hozzátartozó nevének bemondásával, egyszerű biztonsági okokból.
(Forrás: kisalfold.hu Kép: pexels.com)