A szokatlanul hosszú és meleg észak-oroszországi nyári, és az Atlanti-óceán melegebb áramlatainak hatására, az Jeges-tenger szibériai partjainál az éves fagy sohasem látott mértékben késik.
Már tavasszal is a szokottnál korábban kezdett el visszahúzódni a jég, és az idei hőhullám hatására, jelenleg a térségben 5 fokkal magasabb a víz hőmérséklete az átlagos értéknél. A Jeges-tenger északi peremtengerén, a Laptyev-tengeren jégtakaró kiterjedése évről évre alacsonyabb.
Walt Meier, az US National Snow and Ice Data Centre kutatója szerint, a felmelegedés következtében, az örök jégpáncél felolvadásával egyre több helyen, már csupán egy jóval vékonyabb, szezonális jégtakaró várható. A trend megállíthatatlannak tűnik, az első fagymentes nyarat 2030-2050 közé becsülik.
Nem az a kérdés, megtörténik-e, csupán az, mikor — tette hozzá Meier.
A rövidülő időszakok és az állandó jégtakaró kiterjedésének zsugorodása azért is probléma, mert folyamatosan csökken a terület albedója is. Ez azt jelenti, hogy a bolygót érő napsugárzásból kevesebb verődik vissza a világűrbe, és ez tovább gyorsítja a felmelegedést.
A Laptyev-tengeren képződő jégtakaró ráadásul a tápanyagok felhalmozásában, és nyugat felé szállításában is nagyon fontos, mert jellemzően a Spitzbergák és Grönland között olvad el a tavasz beköszöntével. A később képződő jégtakaró vékonyabb lesz, így jóval hamarabb olvad el, és nem juttatja el a planktonok számára létfontosságú tápanyagokat kellő távolságra.
A planktonok számának a csökkenése pedig tovább gyengíti bolygónk szén-dioxid elnyelő képességét, ez ismét gyorsítja a felmelegedést.
Forrás: Guardian