Atomenergia nélkül gyakorlatilag nem valósíthatóak meg a globális klímacélok – jelentette ki Rafael Grossi, a Nemzetközi Atomenergia-ügynökség (NAÜ) főigazgatója hétfőn Bécsben az MTI beszámolója alapján.
Az ENSZ Éghajlat-változási Kormányközi Testületére (IPCC), illetve a Nemzetközi Energiaügynökségre hivatkozva a NAÜ főigazgatója kijelentette:
A párizsi klímaegyezményben rögzített két Celsius-fokos küszöb elérése atomenergia nélkül szinte lehetetlen, ha nem egyenesen megvalósíthatatlan.
Grossi kiemelte az atomenergia által szolgáltatott energia stabilitását és kiszámíthatóságát, ami tökéletesen kiegészíti a megújuló energiaforrásokat.
Valamint megjegyezte, hogy a Németország döntése, hogy 2022-ig kiszáll az atomenergia-termelésből politikai értelemben ugyan legitim, de a klímacél tekintetében nem igazolható.
Varga László az MVM Zöld Generáció Kft. ügyvezetője a portfolio.hu-nak adott interjújában az atomenergia és a megújulók együttműködéséről a következőket mondta:
„A Paksi Atomerőmű technológiájából adódóan alaperőmű, melynek a beépített teljesítménye az év több mint 90%-ban rendelkezésre áll és a leállás is ütemterv szerint – pl.: éves karbantartás – tervezhető. A megújuló technológiák döntő többsége függ valamilyen külső, nem befolyásolható tényezőtől (pl. időjárástól), így a maximálisan kiadható teljesítménye jóval kisebb arányban – PV esetében éves szinten ez 13-15% – áll rendelkezésre és kevésbé tervezhető hosszú távon. Ebből az eltérésből adódóan az egyik technológia nem váltja ki a másikat, ellenben kiegészítik egymást és párhuzamos működésüknek köszönhetően gazdagítják, valamint diverzifikálják a hazai energiatermelési portfóliót.”
(24.hu/portfolio.hu)