Ez a jelenség a szalinizáció. Arról, hogy ez miért komoly probléma, Vad Csaba, az ELKH Ökológiai Kutatóközpont (ÖK) Vízi Ökológiai Intézetének munkatársa nyilatkozott az origo.hu-nak nemrég.
A szalinizáció a biodiverzitás csökkenéséhez és az élőhelyek működésének megváltozásához vezet, ezáltal pedig a társadalom számára biztosított ökoszisztéma-szolgáltatásokat is veszélyezteti.
A jelenség oka többek között az intenzív mezőgazdasági tevékenység, a bányászat, és az erősödő urbanizáció, ráadásul a klímaváltozás várhatóan tovább ront majd a helyzeten.
Bár egyre több kutatás foglalkozik a témakörrel, számos ökológiai és evolúciós kérdés maradt eddig megválaszolatlanul. Feltűnő például, hogy Észak-Amerikához viszonyítva Európában milyen kevés kutatás foglalkozott az utak sózásának hatásaival. – mondta a kutató.
Hozzátette: „Az élőhelyek szintjén sokkal nagyobb figyelmet kaptak eddig a folyók és a patakok, valamint a nagyobb tavak. Ugyanakkor a globális szinten rendkívül nagy biodiverzitású kisebb víztestekkel ‒ például kistavakkal, sekély tavakkal vagy időszakos patakokkal ‒ kapcsolatos kutatások száma elenyésző, pedig ezek a legnagyobb számban előforduló élőhelyek világszerte, és a változó vízjárás, valamint a szalinizáció együttes hatása hatványozottan fenyegeti őket.”
(Forrás: origo.hu Kép: pexels.com)