A világ egyik legfelismerhetőbb faja – a császárpingvin – a tudósok figyelmeztetése szerint a klímaválság miatt az évszázad végére szinte teljesen kipusztulhat. Az Antarktisz partjainak közelében a jégtakarón szaporodó madarak populációit az élőhelyük elvesztése miatt gyors és drámai csökkenés fenyegeti.
A figyelmeztetést kiadó WWF felszólított arra, hogy a császárpingvineket vegyék fel a fokozottan védett fajok közé, hogy jobban megóvják őket az üvegházhatású gázok kibocsátása által okozott globális felmelegedés hatásaitól.
Rod Downie, a WWF sarkvidékekkel foglalkozó főtanácsadója elmondta: ”A császárpingvin a jég legikonikusabb faja. Egyedülállóan alkalmazkodik a zord és szélsőséges antarktiszi környezethez. Ugyanakkor az éghajlatváltozás, az élőhelyük elvesztése és az emberi beavatkozás miatt egyre sebezhetőbb. Csak az emberek biztosíthatják e faj jövőjét, mivel sorsuk a globális klímapolitikától függ, amely megvédheti élőhelyüket.„
A császárpingvineknek az év körülbelül kilenc hónapjában stabil, a szárazfölddel összeköttetésben lévő jégre van szükségük, ahol párosodhatnak, kikeltethetik tojásaikat, felnevelhetik fiókáikat, és az éves vedlés során kicserélhetik tollazatukat. Ennek a jégnek az elvesztése, vagy a korai jégtörés több egymást követő évben is tömeges szaporodási kudarcot okozhat. Az összeomlott jégtáblák pedig elzárhatják a táplálkozási területekhez vezető utakat is, ami a fiókák és a felnőttek pusztulásához egyaránt vezethet.
Az emelkedő globális hőmérséklet miatt az antarktiszi tengeri jég elvesztése szinte biztosra vehető. Márciusban a hőmérséklet az Antarktisz keleti részén 40 Celsius-fokkal emelkedett az átlagosnál magasabbra, és az idén volt a legalacsonyabb a tengeri jég kiterjedése a műholdak korszakának kezdete óta.
A WWF szerint a császárpingvinek fokozottan védett fajként való nyilvántartásba vétele segítene elkerülni az ezeket az egyedülálló fajokat érő további stresszhatásokat azáltal, hogy megtiltana minden káros beavatkozást.
Forrás (independent)