Egy új tanulmány a jégtáblák gravitációs vonzását mutatja be
Egy új tanulmány a jégtáblák gravitációs vonzását mutatja be

Jól ismert, hogy a globális felmelegedés két folyamat révén okozza a tengerszint emelkedését: az egyik a hőtágulás, amikor a víz a megnövekedett hőmérséklet miatt kitágul, a másik a szárazföldi jég olvadása, amikor az olvadékvíz az óceánba ömlik.

Ez utóbbival kapcsolatban kevésbé ismert a gravitációs vonzás árnyalt jelensége. Amikor egy nagy jégtakaró olvadni kezd, a globális átlagos tengerszint emelkedik, de a jégtakaró közelében a helyi tengerszint valójában csökkenhet.

A Saint Joseph’s University kutatója számítások sorozatával szemlélteti ezt a hatást, kezdve egy egyszerű, analitikusan követhető modellel, és haladva a jég eloszlásának és az elmozdult tengervíz tömegének gravitációjára vonatkozó bonyolultabb matematikai becsléseken keresztül. A tanulmány numerikus eredményeket tartalmaz az 1000 gigatonna jégveszteségből eredő tengerszint-változásra vonatkozóan, a grönlandi és az antarktiszi jégtakarónak megfelelő paraméterértékekkel.

Ha az olvadékvíz Grönlandról érkezik, akkor a Grönlandtól távolabb eső tengerszint az átlagosnál nagyobb mértékben emelkedik, de a grönlandi partoknál a tengerszint valójában csökken” – mondta Douglas Kurtze szerző. „Ez legalábbis részben azért van, mert a jég elvesztése megváltoztatja a jégtakaró gravitációs vonzását.”

Forrás (enn.com)

search icon