Japánban több leállított atomerőművet újraindítanak, és az újgenerációs reaktorok fejlesztését is napirendre tűzik, jelentette be a miniszterelnök.
A 2011-es földrengés és szökőár után az ország összes atomreaktorának működését felfüggesztették, bár az elmúlt évtizedben egy-két atomerőművet újra bekapcsoltak. A japán vezetők mindenesetre éveken át kitartottak amellett, hogy a földrengések kockázata miatt az országban nem terveznek hosszú távon az atomenergiával.
Ugyanakkor 11 évvel a fukusimai atomerőmű-baleset után Japán ismét az atomenergia felé fordul, köszönhetően az orosz-ukrán háború miatt is emelkedő energiaáraknak. A szigetországnak különösen nagy szüksége lehet az atomenergiára, mivel villamosenergia-hálózata nincs összeköttetésben a szomszédos országokkal, és a hazai fosszilis erőműveinek termelését sem tudja növelni.
A kormány ezért a meglévő reaktorok élettartamának meghosszabbítását is vizsgálja. A jelenlegi szabályozás szerint Japánban az atomerőműveket egy előre meghatározott időszak (ez általában 60 év) letelte után leállítják.
(Forrás: qubit.hu Kép: pexels.com – illusztráció, nem Japánban készült)