A sarkvidéki tavak az előrejelzettnél közel egy évszázaddal korábban száradnak ki, ami egy új kutatás szerint megfosztja a régiót az édesvíz létfontosságú forrásától.
A modellek azt jósolták, hogy ahogy a melegebb időjárás felolvasztja az Északi-sarkvidéket, az olvadó jég a tavakba áramlik, és azok így kitágulnak. Végül, ahogy a jég elolvad, a korábbi előrejelzések szerint ezek a tavak kiürülnek és kiszáradnak, valamikor ebben az évszázadban. A műholdfelvételek azonban azt mutatják, hogy az Északi-sarkvidék tavai már napjainkban is gyorsan zsugorodnak.
A kutatók 2000 és 2021 között az északi-sarkvidéki tavak borítottságának egyértelmű visszaesését követték nyomon, és a vizsgált terület 82 százalékán – Kanada, Oroszország, Grönland, Skandinávia és Alaszka nagy részén – csökkenést figyeltek meg. A tudósok szerint a melegebb levegő és a bőségesebb őszi esőzések hatására a sarkvidéki tavak körüli és alatti permafroszt felolvad, a víz pedig elfolyik. A csapadék hatását a korábbi modellek nem vették figyelembe, amelyek szerint a tavak sokkal később apadtak volna ki. A tanulmány ezen a linken olvasható.
Forrás (enn.com)