Megoldást jelentene Európában a génszerkesztett haszonnövények termesztése, a nyárihoz hasonló súlyos aszályok ellen.
A klímaváltozás következtében az időjárás egyre kiszámíthatatlanabbá és szélsőségesebbé válik, amelyhez a mezőgazdaságnak is alkalmazkodnia kell. A búza kiváltására megoldás lehet a klímaváltozásnak ellenálló vad, illetve ősi gabonafajták újbóli meghonosítása, továbbá a génszerkesztett növények termesztése, ami mellett annak ellentmondásossága ellenére egyre többen kiállnak, köztük európai politikusok is.
Az idei nyári aszály súlyos károkat okozott az európai mezőgazdaságnak, aminek következtében jelentősen csökkentek a terméseredmények is szerte a kontinensen. A World Weather Attributon nemzetközi tudóscsoport előrejelzése szerint, a klímaváltozás miatt a jövőben legalább hússzor valószínűbbek lesznek a hasonló aszályok az északi féltekén.
Luis Planas spanyol mezőgazdasági miniszter szerint:
A génszerkesztési technikák nagyszerű eszközt jelentenek annak biztosítására, hogy a növényeknek kevesebb vízre, növényvédő szerre, műtrágyára legyen szükségük, és ellenállóbbak legyenek.
A Bayer, a Corteva, illetve több kisebb vállalat és kutatóintézet tudósai szerint a CRISPR-Cas9-hez hasonló génszerkesztő eszközökkel pontosan megtervezhetik azokat a növényeket, amelyek képesek ellenállni a legmostohább körülményeknek. Erre azonban az Európai Unió szigorú szabályozó hatóságai még nem adtak engedélyt.
Kutatók szerint a génszerkesztett növények pontosan olyanok, mint a hagyományos nemesítési módszerekkel előállítottak.
A génszerkesztés segítségével átrendezhetjük a már meglévő DNS-t. Tulajdonképpen felgyorsítjuk azt, ami a hagyományos nemesítés során természetes módon történne.
– mondta Reza Rasoulpour, az amerikai mezőgazdasági vegyszer- és vetőmaggyártó vállalat, a Corteva növényvédelemmel foglalkozó globális szabályozási vezetője.
Az ágazat szerint a génmódosított haszonnövényeket éppen úgy kellene kezelni, mint a hagyományosakat, de az EU bírósága 2018-ban úgy döntött, hogy ezeket változatlanul ugyanúgy szükséges szabályozni, mint a génmódosítottakat. Különösen a környezetvédők és az organikusan termesztő gazdálkodók ellenzik a génszerkesztést.
Az Európai Bizottság dolgozik a génszerkesztési technológiákkal előállított növényekre vonatkozó új szabályozási kereten, amelyet eredetileg a jövő év első felére ígért, de szeptember végén jelezte, hogy elmaradhat a dereguláció, amíg nem bizonyosodik be, hogy az új technológia biztonságos.