Az éghajlat változásairól dokumentált forrásaink csak az elmúlt 150 évből, a modern meteorológia megszületésétől vannak. Legalábbis abban a formában, ahogy azt elsőre gondolnánk.
Az Athéni Akadémia kutatói egy formabontó ötlettel álltak elő a múltbéli éghajlati események vizsgálatára. Az 1500-as évekig visszamenően elemeztek olyan festményeket, melyek naplementét ábrázoltak, és ezekből vontak le következtetéseket a légkör aeroszol-tartalmával kapcsolatban.
Az aeroszolok fényvisszaverő hatásáról már mi is írtunk, azonban ezzel nem csak hűtőhatást eredményeznek, hanem mivel szétszórják a fényt, megváltoztatják a naplemente színeit is, amelyet a művészek gyakorta ábrázoltak is a vásznon.
Az aeroszolok nagy mennyiségben kerülnek a levegőbe például vulkánkitörések során, és ott néhány évig meg is maradnak. A görög kutatók tanulmányukban összevetették a múlt nagy kitöréseit a festmények naplementéivel, és nagyon pontos egyezésekre bukkantak.
Az új módszerrel olyan adatok nyerhetők a klíma múltbéli változásairól, melyek a jelenlegi klímamodellekbe építve javíthatnak azok pontosságán.
Forrás: salon.com Borító: Claude Lorrain, Klasszikus kikötő naplementekor című képének részlete