A pusztító árvizektől az emelkedő hőmérsékletig az éghajlati válság világszerte megváltoztatja a természetes élőhelyeket. A túlélés érdekében számos növény kénytelen gyorsan alkalmazkodni, tapasztalataikat pedig továbbadják az utódaiknak – derül ki a Trends in Plant Science folyóiratban megjelent új kutatásból.
A környezeti változások az állatokat is változásra kényszerítik, megváltoztatják vadászati és téli álmot alvási szokásaikat, valamint élőhelyüket is áthelyezik. A növények helyhez kötöttek ugyan, de ők is változnak. Például a tél – amihez a növények virágzási szakasza igazodik – sok régióban melegebbé és rövidebbé vált.
Sok növénynek szüksége van egy minimális hideg időszakra ahhoz, hogy beállítsa a „környezeti óráját”, amely meghatározza a virágzási idejét
– magyarázza Federico Martinelli, a Firenzei Egyetem növénygenetikusa.
Ahogy a hideg évszakok rövidülnek, a növények kevesebb hideg időszakot igényelnek a virágzás késleltetéséhez. Ezek a mechanizmusok lehetővé teszik a növények számára, hogy elkerüljék a virágzást olyan időszakokban, amikor kevesebb esélyük van a szaporodásra.
A növények nem úgy gyártanak emlékeket, mint az emberek, de ettől függetlenül emlékeznek. Ahelyett, hogy az emlékeket az agyban (neurális hálózatban) tárolnák, kifinomult sejtes és molekuláris jelzőhálózatokban raktározzák azokat. A kutatók ezt a növény testében tárolt „szomatikus emlékezetnek” nevezik.
Ezek a mechanizmusok lehetővé teszik a növények számára, hogy felismerjék egy korábbi környezeti körülmény jelenlétét, és gyorsabban reagáljanak
– mondja Martinelli.
Ezt a tulajdonságot a növény az úgynevezett epigenetikán keresztül adja át utódainak. Az epigenetikai változások más genetikai változásokkal ellentétben nem magát a DNS-szekvenciát változtatják meg, hanem azt módosítják, hogy egy szervezet hogyan olvassa a DNS-szekvenciát. A tanulmány szerzői szerint az epigenetikai módosítások öröklődnek, ezáltal hozzájárulnak ahhoz, hogy a növényfajok hosszú távon alkalmazkodjanak az éghajlatváltozáshoz.
(Forrás: Euronews)