
Sokat beszĂ©lĂĽnk a hidrogĂ©nrĹ‘l, az EurĂłpai UniĂłnak is nagyĂvű tervei vannak vele. Érdemes azonban alaposabban megvizsgálni, hogy jelenleg mekkora a szerepe, milyen potenciál lakozik benne, Ă©s mennyiĂ©rt állĂtják elĹ‘.
Nagy tervei vannak az EU-nak a hidrogénnel
Az EurĂłpai UniĂł kiszolgáltatott helyzetben van az energiaforrásokra nĂ©zve, Ăgy nem vĂ©letlen, hogy az orosz-ukrán háborĂşt követĹ‘en mĂ©g hangsĂşlyosabban igyekszik növelni hidrogĂ©ngyártási kapacitását. Már 2020-ban uniĂłs zöldhidrogĂ©n-stratĂ©giát fogadtak el, Ă©s a 2022-es REPowerEU terv is kitĂ©r a hidrogĂ©nre, tovább gyorsĂtja a hidrogĂ©n használatát Ă©s elterjedĂ©sĂ©t.
A terv egyik cĂ©lja, hogy 2030-ra az EU 10 milliĂł tonna megĂşjulĂł hidrogĂ©nt állĂtson elĹ‘, Ă©s további 10 milliĂł tonnát importáljon. (Ez jelentĹ‘s növelĂ©s a 2021-es tervhez kĂ©pest, amelyben mĂ©g csak 5,6 milliĂł tonna szerepelt.)
Muszáj lesz változtatni az energiaszektoron
Az IEA adatai szerint az EU energiatermelése és -fogyasztása tette ki a teljes CO2-kibocsátás 75%-át. Másik probléma, hogy az EU energiájának több mint 50%-a még most is importtól függ.
Hol tart most a hidrogén?
Energiatárolás vagy energiaforrás tekintetĂ©ben a hidrogĂ©n mĂ©g gyerekcipĹ‘ben jár. A Nemzetközi EnergiaĂĽgynöksĂ©g legfrissebb adatai szerint 2021-ben 94 milliĂł tonna hidrogĂ©nt állĂtottunk elĹ‘ világszerte. (KörĂĽlbelĂĽl 75 milliĂł tonna tiszta hidrogĂ©nt Ă©s további 45 milliĂł tonna hidrogĂ©ngáz-keverĂ©ket.)
Bár EurĂłpa piacvezetĹ‘ a megĂşjulĂł hidrogĂ©n előállĂtásában, mĂ©g itt is igen elenyĂ©szĹ‘ a zöld hidrogĂ©n aránya. A hidrogĂ©n EurĂłpa jelenlegi energiafogyasztásának kevesebb mint 2%-át teszi ki, Ă©s elsĹ‘sorban vegyi termĂ©kek, pĂ©ldául műanyagok Ă©s műtrágya előállĂtására használják. A hidrogĂ©ntermelĂ©s 96%-a földgázbĂłl törtĂ©nik, ami jelentĹ‘s mennyisĂ©gű, mintegy 70–100 milliĂł tonna CO2-kibocsátást eredmĂ©nyez Ă©vente.
A hidrogĂ©n előállĂtása
Bár a hidrogĂ©n az Föld leggyakoribb eleme, tiszta formában alig találhatĂł meg, Ăgy valamely más vegyĂĽletbĹ‘l kell kinyernĂĽnk, mint pĂ©ldául a vĂz vagy a metán. EnnĂ©lfogva a hidrogĂ©n nem energiaforrás, hanem olyan energiahordozĂł, amelyet energia felhasználásával tudunk előállĂtani.
ElőállĂtása mĂ©g mindig szĂ©nhidrogĂ©nekhez kötĹ‘dik
A gyártás tĂşlnyomĂł többsĂ©ge földgáz gĹ‘zzĂ© alakĂtásával törtĂ©nik. Ennek során magas hĹ‘mĂ©rsĂ©kleten (700–1100 °C-on) a vĂzgĹ‘z reagál a metánnal, Ăgy szĂ©n-monoxid Ă©s hidrogĂ©n keletkezik.
Másik, fĹ‘kĂ©nt KĂnában használt mĂłdszer a szĂ©n gázosĂtása. Ennek során a szĂ©n, az oxigĂ©n Ă©s a vĂzgĹ‘z magas hĹ‘mĂ©rsĂ©kleten Ă©s nagy nyomáson lĂ©p reakciĂłba.
A harmadik mĂłdszer a fizika ĂłrárĂłl is ismert elektrolĂzis. Ennek három technolĂłgiája lĂ©tezik: az alkalikus, a protonáteresztĹ‘ membrános Ă©s a szilárd-oxidos elektrolĂzis, melyek közĂĽl az alkalikus elektrolĂzis a legĂ©rettebb. Ezeken kĂvĂĽl lĂ©teznek más eljárások is, de ipari mennyisĂ©gben ezzel a hárommal lehet termelni.
Az IEA szerint az eurĂłpai hidrogĂ©n 75%-át földgázbĂłl, 23%-át szĂ©nbĹ‘l Ă©s a maradĂ©k 2%-ot egyĂ©b mĂłdszerekkel állĂtják elĹ‘. VĂzbontásos elektrolĂzissel a hidrogĂ©n mindössze 0,1%-át termelik csupán.
Az Ă©ves globális 75 milliĂł tonna hidrogĂ©nt hatalmas energia lenne elektrolĂzissel előállĂtani. MegközelĂtĹ‘leg 3,6 PWh (petawattĂłra, ami 1 milliĂł gigawattĂłrának felel meg). A világ áramtermelĂ©se jelenleg 26 PWh. (Hogy Ă©rzĂ©keltessĂĽk, ez mennyi energia: a Golf-áramlat által szállĂtott becsĂĽlt hőáramlás energiája kb. 1,4 petawatt.)
A hidrogĂ©n előállĂtási költsĂ©ge
Jelenleg a földgázbĂłl 1–2 dollárba kerĂĽl 1 kg hidrogĂ©n előállĂtása. Ezzel szemben a zöld, hidrolĂzissel előállĂtott hidrogĂ©n kilĂłnkĂ©nti ára 8–10 dollárra tehetĹ‘. Az olcsĂłbb megĂşjulĂł energiával, a bĹ‘vĂĽlĹ‘ beruházásokkal Ă©s a mĂ©retgazdaságosság fokozásával a piac a zöld hidrogĂ©n 8–10 dolláros árát 2030-ig 1,5 dollár alá szeretnĂ© nyomni.
A hidrogĂ©n szállĂtása Ă©s tárolása
A hidrogĂ©n elsĹ‘dlegesen a hosszĂş távĂş energiatárolás miatt fontos. Az alapmodell az, hogy megĂşjulĂł energiábĂłl hidrolĂzissel hidrogĂ©nt állĂtanak elĹ‘. Ezt jelen pillanatban tartályokban, de nagyobb mennyisĂ©gben akár sĂłbarlangokban vagy kimerĂĽlt gázmezĹ‘k mĂ©lyĂ©n is tárolhatják.
Az eltárolt hidrogĂ©nt, akárcsak a földgázt, amikor szĂĽksĂ©ges, áramtermelĹ‘ turbinák meghajtására használják. Annyi kĂĽlönbsĂ©ggel, hogy ebben az esetben az Ă©gĂ©stermĂ©k nem CO2, hanem tiszta vĂz.
A világon jelenleg 5000 km hidrogĂ©nvezetĂ©k lĂ©tezik, ami eltörpĂĽl a 3 milliĂł kilomĂ©ternyi gázvezetĂ©khez kĂ©pest. A gázvezetĂ©kek rĂ©szben alkalmasak a hidrogĂ©n szállĂtására is, de termĂ©szetesen egy Ăşj infrastruktĂşrát szĂĽksĂ©ges felĂ©pĂteni.
Az EU-ban 2021-ben 136 hidrogĂ©nes töltőállomás volt, 2028-ra a kutak számát annyival szeretnĂ©k gyarapĂtani, hogy 100 kilomĂ©terenkĂ©nt lehessen hidrogĂ©nes töltőállomást találni.
A pillanat, amikor olcsóbb volt a hidrogén, mint a földgáz
A hidrogĂ©n előállĂtási ára nagyban fĂĽgg attĂłl, hogy milyen mĂłdszerrel Ă©s hol állĂtják elĹ‘. Ha zöld hidrogĂ©nrĹ‘l beszĂ©lĂĽnk, azt leghatĂ©konyabban Ă©s legolcsĂłbban szĂ©lerĹ‘művekkel lehet megtermelni. A hidrogĂ©n előállĂtási árát alapvetĹ‘en kĂ©t költsĂ©gtĂ©tel határozza meg: az elektrolizálĂł Ă©s a felhasznált áram ára.
Az energiaforrások közĂĽl EurĂłpában a szárazföldi szĂ©lenergia kĂ©pes a legolcsĂłbban áramot biztosĂtani az elektrolĂzishez, kivĂ©ve Törökországot, ahol a napenergia felhasználása számĂt gazdaságosabbnak.
2022 augusztusában az a helyzet állt elĹ‘, hogy a gáz világpiaci ára olyan szĂ©dĂĽletesen magasra ugrott, hogy az EurĂłpában előállĂtott zöld hidrogĂ©n konkrĂ©tan olcsĂłbb volt a földgáznál. AzĂłta a földgáz ára mĂ©rsĂ©klĹ‘dött, de ez a páratlan eset rávilágĂtott arra, hogy annak ellenĂ©re, hogy Ăşjra kellene gondolni az egĂ©sz energiaszektorunkat, a hidrogĂ©nben valĂłs potenciál lakozik.
Sok terĂĽleten ki tudná váltani a földgázt, szinte bárhol előállĂthatĂł, az ára stabil. SĹ‘t, a zöldhidrogĂ©n-előállĂtĂł kapacitás exponenciálisan nĹ‘. 2023-ban a Mol is átadja saját zöldhidrogĂ©n-ĂĽzemĂ©t, melynek Ă©ves kapacitása 1600 tonna. Más olajcĂ©gek is igyekeznek nyitni a hidrogĂ©n felĂ©.
A jövő energiaforrása, de sokat kell még tenni érte
Sokszor hangoztatjuk, hogy a hidrogĂ©nĂ© a jövĹ‘, de a számokbĂłl láthatĂł, hogy a jelenben mĂ©g marginális, Ăgy fejleszteni kell. EgyfelĹ‘l a zöld hidrogĂ©nt termelĹ‘ megĂşjulĂł erĹ‘műveket, másfelĹ‘l azt az infrastruktĂşrát, amely lehetĹ‘vĂ© teszi a hidrogĂ©n szĂ©les körű alkalmazását. De mindenkĂ©ppen bizakodásra ad okot, hogy a fotovoltaikus napelemek 20 Ă©v alatt akkora technikai fejlĹ‘dĂ©sen estek át, hogy az áruk töredĂ©kĂĽkre csökkent. Egy hasonlĂł folyamat a hidrogĂ©n esetĂ©ben is teljesen reálisnak mondhatĂł.