LaborhĂșsnak hĂ­g a leve? Környezet, egĂ©szsĂ©g Ă©s fehĂ©rjetenyĂ©sztĂ©s

LaborhĂșsnak hĂ­g a leve? Környezet, egĂ©szsĂ©g Ă©s fehĂ©rjetenyĂ©sztĂ©s
LaborhĂșsnak hĂ­g a leve? Környezet, egĂ©szsĂ©g Ă©s fehĂ©rjetenyĂ©sztĂ©s

A laborhĂșs tĂĄvol ĂĄll az igazi hĂșstĂłl, helyesebb lenne tenyĂ©sztett fehĂ©rjĂ©nek nevezni. TĂ©vedĂ©s valĂłdi hĂșskĂ©nt tekinteni rĂĄ, Ă©s nem elĂ©g jĂł megoldĂĄs az ĂĄllatitermĂ©k-fogyasztĂĄs környezeti Ă©s egĂ©szsĂ©gĂŒgyi problĂ©mĂĄira. De miĂ©rt? És ha ez nem, akkor mi?

ÍgĂ©retek

A laborhĂșs, tenyĂ©sztett hĂșs, in vitro hĂșs mind ugyanazt takarja: mestersĂ©ges körĂŒlmĂ©nyek között, ĂĄllati testen kĂ­vĂŒl növesztett sejttömeget, hĂșsszerƱsĂ©get.1,2 Ilyen termĂ©ket legĂĄlisan egyelƑre csak SzingapĂșrban ĂĄrulnak, de a tavalyi Ă©v vĂ©gĂ©n az Amerikai Élelmiszer- Ă©s GyĂłgyszer-engedĂ©lyeztetĂ©si Hivatal is jĂłvĂĄhagyta egy csirkĂ©s cĂ©g termĂ©kĂ©t, Ă©s EurĂłpĂĄban is jĂł nĂ©hĂĄny vĂĄrja a zöld utat a polcokra. A gyĂĄrtĂł cĂ©gek szerint egĂ©szsĂ©gesebb Ă©s környezetbarĂĄtabb a valĂłdi hĂșsnĂĄl, amit szerintĂŒk kivĂĄlthat. Mindez erƑsen vitathatĂł. Az Ă­gĂ©ret közĂ©ppontjĂĄban egyfajta radikĂĄlis hatĂ©konysĂĄgnövelĂ©s Ă©s a technolĂłgiĂĄkba vetett hit ĂĄll. Az ĂĄllatok ugyanis eszerint a narratĂ­va szerint nem elĂ©g hatĂ©konyan alakĂ­tjĂĄk Ă©lelemmĂ© a takarmĂĄnyt, sok a vesztesĂ©g. Az ipari ĂĄllattartĂĄsnĂĄl is gyĂĄrtĂłsoribb körĂŒlmĂ©nyek között azonban kivĂĄlĂł eredmĂ©nyeket lehet elĂ©rni. Csak vegyĂŒk ki a lĂĄncbĂłl az ĂĄllatokat


Szorosan vĂ©ve a mƱhĂșs se vegĂĄn.

Hogyan kĂ©szĂŒl a tenyĂ©sztett hĂșs?

ElƑször is szĂŒksĂ©g van egy ĂĄllatra, amelybƑl kinyerik azokat a sejteket, amelyeket aztĂĄn teljesen kontrollĂĄlt(nak vĂ©lt) körĂŒlmĂ©nyek között sokszorosĂ­tanak. Emiatt sem vegĂĄn a laborhĂșs.  A jelenlegi tĂĄptalajok egyik jellemzƑ összetevƑje a magzati szarvasmarhaszĂ©rum, melyet vemhes szarvasmarhĂĄk levĂĄgĂĄsakor nyernek ki. (Ennek kivĂĄltĂĄsĂĄt több vĂĄllalat is cĂ©lul tƱzte ki. Van, ahol a beszĂĄmolĂłk alapjĂĄn ezt mĂĄr meg is tettĂ©k, de az ĂĄltalĂĄnos egyelƑre nem ez.) A laborhĂșs-elƑállĂ­tĂĄs folyamatĂĄhoz hormonokra, növekedĂ©si faktorokra Ă©s mĂĄs kiegĂ©szĂ­tƑkre is szĂŒksĂ©g van. Gondoskodni kell a sejtek megfelelƑ oxigĂ©nellĂĄtottsĂĄgĂĄrĂłl Ă©s a keletkezƑ nemkĂ­vĂĄnatos anyagok eltĂĄvolĂ­tĂĄsĂĄrĂłl. ValĂłjĂĄban a biolĂłgiai folyamatok egy rĂ©szĂ©t kell technolĂłgiai mĂłdszerrel helyettesĂ­teni, ezĂ©rt is lehet nagyobb az energiaigĂ©nye az ĂĄllattartĂĄshoz kĂ©pest.

A semmibƑl nem nƑ fehĂ©rje, a laborhĂșst „etetni” is kell. Ehhez termelĂ©si rendszertƑl fĂŒggƑen gabonĂĄt, szĂłjĂĄt, kukoricĂĄt is hasznĂĄlhatnak. Ezek akĂĄr közvetlen emberi fogyasztĂĄsra is alkalmasak lehetnĂ©nek, Ă©s monokultĂșrĂĄs termelĂ©shez kötƑdnek.3

Az egészséges ållati termék jóval több, mint fehérje

A legfontosabb alapkĂ©rdĂ©sek egyike az, hogy igazi hĂșs-e egyĂĄltalĂĄn, amirƑl beszĂ©lĂŒnk. Azok közĂ© tartozom, akik szerint nem. A valĂłdi minƑsĂ©gi hĂșs ugyanis megszĂĄmlĂĄlhatatlanul sok olyan kĂ©miai összetevƑt tartalmaz, amelyek a vĂĄltozatos, fajgazdag növĂ©nyi tĂĄplĂĄlĂ©kon keresztĂŒl jelennek meg benne (Ă©s mĂĄs ĂĄllati termĂ©kekben). KizĂĄrt, hogy ez elĂ©rhetƑ lenne mestersĂ©ges körĂŒlmĂ©nyek között. MĂ©g a sajĂĄt Ă©trendĂŒnket alkotĂł növĂ©nyekben jelen lĂ©vƑ több tĂ­zezernyi kĂ©miai összetevƑt is alig ismerjĂŒk, pedig ĂłriĂĄsi hatĂĄssal vannak az egĂ©szsĂ©gĂŒnkre.4 Az ĂĄllattartĂĄs mĂłdjĂĄnak beltartalmi Ă©rtĂ©kre gyakorolt hatĂĄsĂĄt most kezdjĂŒk megĂ©rteni, Ă©s mĂĄr vilĂĄgos: nagy egĂ©szsĂ©gĂŒgyi jelentƑsĂ©ge van a takarmĂĄnyozĂĄsnak.5

Ha mĂĄr az egĂ©szsĂ©gnĂ©l tartunk: a laborhĂșs melletti Ă©rvek egyike az, hogy Ă­gy „tiszta” hĂșs ĂĄllĂ­thatĂł elƑ, rĂ©szben azĂ©rt, mert nincs összezsĂșfolva rengeteg ĂĄllat szƱk helyre, ami fertƑzĂ©sveszĂ©lyes, rĂ©szben pedig azĂ©rt, mert kontrollĂĄltak, tisztĂĄk a körĂŒlmĂ©nyek. Azonban felvetƑdik a problĂ©ma, hogy ebben az esetben sejtek vannak ĂłriĂĄsi mennyisĂ©gben összezĂĄrva.1 Tekintve a sokszoros sejtosztĂłdĂĄs nagy szĂĄmĂĄt, valamilyen szabĂĄlyozatlansĂĄg könnyen lĂ©trejöhet a sejtvonalakban, a rĂĄkos sejtek esetĂ©hez hasonlĂłan.1 BiolĂłgiai meglepetĂ©sek mindig lesznek, Ă©s a teljes kontroll illĂșziĂł.1

A tenyĂ©sztett hĂșsban nincs se vĂ©r, se Ă­n, se zsĂ­rszövet. Így egy vĂ©kony, amorf anyag, amely feldolgozott hĂșsĂĄrĂș alapja lehet.

Környezeti hatåsok

ElmĂ©letileg a mĂ©rnöki precizitĂĄssal gyĂĄrtott hĂșspĂłtlĂ©k környezeti elƑnyei közĂ© a kisebb földhasznĂĄlat, vĂ­zigĂ©ny Ă©s ĂŒveghĂĄzgĂĄz-lĂĄbnyom sorolhatĂł. A gond az elmĂ©letileg. Az eredmĂ©nyek ugyanis nem egyĂ©rtelmƱek, rĂ©szlegesek, Ă©s kĂ­sĂ©rleti fĂĄzisban lĂ©vƑ termelĂ©si mĂłdszerekre vonatkoznak, rĂĄadĂĄsul a nagyobb rendszerekre gyakorolt hatĂĄsokat jelentƑs bizonytalansĂĄg övezi.1,6 Semmi nem garantĂĄlja, hogy – mĂ©g ha lennĂ©nek is – a nagy lĂ©ptĂ©kƱ termelĂ©s sorĂĄn is Ă©rvĂ©nyesĂŒlnĂ©nek az elƑnyök, mivel igen valĂłszĂ­nƱ, hogy ez a fajta termelĂ©s jelentƑsen mĂĄs lenne a kĂ­sĂ©rletihez kĂ©pest.6

LegalĂĄbb kĂ©t komoly aggĂĄly merĂŒl fel a környezeti elƑnyök hangsĂșlyozĂĄsa kapcsĂĄn. Az egyik az, hogy Ășgy tesznek, mintha tĂĄplĂĄlkozĂĄsi szempontbĂłl egyenĂ©rtĂ©kƱ termĂ©kek összehasonlĂ­tĂĄsĂĄrĂłl lenne szĂł, pedig nem (lĂĄsd fent). A mĂĄsik az, hogy a kĂ©tsĂ©gkĂ­vĂŒl fenntarthatatlan ipari ĂĄllattartĂĄst veszik alapul, azzal mĂ©rik össze, Ă©s ez alapjĂĄn ĂĄllĂ­tjĂĄk be a laborhĂșs elƑállĂ­tĂĄsĂĄt az ĂĄllattartĂĄsnĂĄl jobbnak. Pedig az ĂĄllattartĂĄs lehet ökolĂłgiailag fenntarthatĂł, sƑt, a valĂłban fenntarthatĂł mezƑgazdasĂĄgi- Ă©s Ă©lelmiszer-rendszerekben az ĂĄllatok fontos szerepet töltenek be..

Ipari mezƑgazdasĂĄg fedĂ©l alatt

A magas hatĂ©konysĂĄgnak többszörösen komoly ĂĄra van. A laborhĂșsgyĂĄrtĂĄs logikĂĄja lĂ©nyegileg nem kĂŒlönbözik az egyformasĂĄgra Ă©s nagy arĂĄnyĂș kĂŒlsƑ anyag- Ă©s energiabefektetĂ©sre Ă©pĂ­tƑ fenntarthatatlan ipari mezƑgazdasĂĄgĂ©tĂłl. Itt is arrĂłl van szĂł, hogy ahelyett, hogy ökolĂłgiai elvekre, folyamatokra Ă©pĂ­tve valĂłban fenntarthatĂł mezƑgazdasĂĄgi Ă©s Ă©lelmiszerrendszereket hoznĂĄnk lĂ©tre, uniformizĂĄlĂĄsra, gĂ©pesĂ­tĂ©sre, a folyamatok extrĂ©m irĂĄnyĂ­tĂĄsĂĄra törekedve ĂĄllĂ­tunk elƑ valamit,  ami – hangsĂșlyozzuk –, nem tekinthetƑ egyenĂ©rtĂ©kƱnek a hĂșssal. A hĂșs pedig maga sem az ĂĄllattartĂĄs egyetlen Ă©rtelme. A termĂ©szetkĂ­mĂ©lƑen tartott ĂĄllatoknak sok egyĂ©b hozzĂĄjĂĄrulĂĄst is köszönhetĂŒnk: a tĂĄpanyag-körforgalmak zĂĄrĂĄsĂĄt, az ember ĂĄltal nem fogyaszthatĂł tĂĄplĂĄlĂ©kok hasznosĂ­tĂĄsĂĄt, termĂ©szetvĂ©delmi Ă©lƑhelykezelĂ©st. Mindemellett kulturĂĄlis Ă©rtĂ©keket is Ƒriznek.

KivĂĄlt vagy rĂĄĂ©pĂŒl? És ha kivĂĄlt, akkor mit?

AzĂ©rt is indokolatlan a laborhĂșst övezƑ erƑteljes optimizmus, mert az Ășj dolgok nem feltĂ©tlenĂŒl vĂĄltjĂĄk ki a rĂ©gieket. A baromfi, a  hal Ă©s a tengeri gerinctelenek fogyasztĂĄsĂĄnak növekedĂ©se pĂ©ldĂĄul az 1961 Ă©s 2013 közötti idƑszakban vilĂĄgszerte nem csökkentette mĂĄs hĂșsfĂ©lĂ©k fogyasztĂĄsĂĄt, hanem hozzĂĄadĂłdott.7 Ez a jelensĂ©g mĂĄs terĂŒleteken is elƑfordul. Az okai esetfĂŒggƑek, gyakran strukturĂĄlis gazdasĂĄgi, politikai Ă©s egyĂ©b tĂĄrsadalmi hajtĂłerƑkben keresendƑk.

MĂ©g ha ki is vĂĄlt valamit az Ășj termĂ©k, kĂ©rdĂ©s, hogy mit. A laborhĂșs-elƑállĂ­tĂĄs egyik nehĂ©zsĂ©ge az, hogy a sejtek oxigĂ©nellĂĄtottsĂĄgĂĄt problĂ©mĂĄs megoldani, ami erƑsen limitĂĄlja a laborhĂșs elĂ©rhetƑ vastagsĂĄgĂĄt. Így ez igen messze ĂĄll attĂłl a megjelenĂ©stƑl, amit a valĂłdi hĂșsok mutatnak. Ez ahhoz vezethet, hogy leginkĂĄbb erƑsen feldolgozott termĂ©kekben (pĂ©ldĂĄul hĂșspogĂĄcsĂĄkban vagy szalĂĄmikban) vĂĄlthatjĂĄk le a valĂłdit. A többi termĂ©kben pedig megmarad a konvencionĂĄlis hĂșs. BĂĄr mindig lehet arra hivatkozni, hogy az innovĂĄciĂł majd megoldja, a jelenlegi technika igen korlĂĄtos.

„Általa rendezetlen izomrostok hozhatĂłk lĂ©tre, melyek tĂĄvol ĂĄllnak a valĂłdi izomtĂłl, Ă©s ez ĂłriĂĄsi limitĂĄciĂł a sokfĂ©le, kĂŒlönbözƑ ĂĄllatfajokbĂłl, -fajtĂĄkbĂłl Ă©s izmokbĂłl nyert hĂșsok reprodukĂĄlĂĄsa terĂ©n. RĂĄadĂĄsul a vĂ©rerek Ă©s a vĂ©r, idegszövetek, intramuszkulĂĄris zsĂ­rok Ă©s kötƑszövetek mind hatnak a hĂșs Ă­zĂ©re.”1 A laborhĂșs fogyasztĂĄsa szinte biztosan nem fogja az Ă©trend vĂĄltozatosabbĂĄ tĂ©telĂ©t Ă©s a kevĂ©sbĂ© feldolgozott termĂ©kek elƑtĂ©rbe helyezĂ©sĂ©t eredmĂ©nyezni.3

Nem mƱhĂșst kell gyĂĄrtani, hanem csökkenteni kell a hĂșsfogyasztĂĄst, Ă©s ökologiai termelĂ©sre ĂĄtĂĄllni.

LehetnĂ©nek elƑnyei?

KĂ©tsĂ©gtelen, hogy az ĂĄllattartĂĄson alapulĂł hĂșselƑállĂ­tĂĄshoz kĂ©pest kevesebb haszonĂĄllat kapcsolĂłdik a laborhĂșs gyĂĄrtĂĄsĂĄhoz, Ă©s ez etikai szempontbĂłl vonzĂł Ă©rvnek tƱnik mellette.1 MegjegyzendƑ viszont, hogy ha a termelĂ©s ökolĂłgiailag fenntarthatatlan, akkor igazĂĄbĂłl sokkal több ĂĄllat Ă©s mĂĄs Ă©lƑlĂ©ny pusztulĂĄsĂĄt okozza, tehĂĄt „a kevesebb ĂĄllatĂ©let” Ă©rv nem meggyƑzƑ. Az ökolĂłgiai rendszerek Ă©rtĂ©kĂ©rƑl nem is szĂłlva.

ÖkolĂłgiai szempontbĂłl izgalmasabbnak tƱnik pĂ©ldĂĄul az a felvetĂ©s, hogy tĂĄpanyagban gazdag szennyvĂ­zre alapozva növesztett kĂ©kbaktĂ©riumok hidrolizĂĄtumĂĄt felhasznĂĄlva ĂĄllĂ­tsunk elƑ laborhĂșst.2 Ez azonban Ă©rthetƑ mĂłdon ellenĂ©rzĂ©seket vĂĄlthat ki a leendƑ vĂĄsĂĄrlĂłkban, Ă©s az innovĂĄciĂłk ma nem ebbe az irĂĄnyba tartanak.

Van megoldĂĄs arra, amire a laborhĂșstĂłl (hiĂĄba) vĂĄrjuk a vĂĄlaszt

VĂ©letlenĂŒl sem azt ĂŒzenem, hogy az ipari ĂĄllattartĂĄs jobb a laborhĂșs-elƑállĂ­tĂĄshoz kĂ©pest. De nem e kettƑ közĂŒl kell vĂĄlasztanunk!

A mezƑgazdasĂĄgi- Ă©s Ă©lelmiszer-rendszereink alapvetƑ problĂ©mĂĄi közĂ© olyanok  tartoznak, mint a tĂșlzott specializĂĄlĂłdĂĄs, a diverzitĂĄs helyett az egyformasĂĄgra Ă©pĂ­tĂ©s, az egyfĂ©le hozamra optimalizĂĄlĂĄs Ă©s a nagymĂ©rtĂ©kƱ kĂŒlsƑ inputokra utaltsĂĄg.8 A „sejtmezƑgazdasĂĄggal” – amely terĂŒlethez a laborhĂșs is tartozik – az az egyik legnagyobb baj, hogy valĂłszĂ­nƱleg tovĂĄbb sĂșlyosbĂ­tja a ma dominĂĄns Ă©lelmiszerrendszerhez kapcsolĂłdĂł problĂ©mĂĄkat, kĂŒlönösen az egyenlƑtlen hatalmi viszonyokat,3 lĂ©vĂ©n tƑkeigĂ©nyes, komoly infrastruktĂșrĂĄt igĂ©nylƑ technolĂłgia.

A laborhĂșs-elƑállĂ­tĂĄs legtöbb Ă­gĂ©retĂ©re lĂ©teznek mĂĄr mƱködƑ, sokkal kevĂ©sbĂ© centralizĂĄlt megoldĂĄsok, mint pĂ©ldĂĄul az agroökolĂłgia vagy a funkcionĂĄlis sokfĂ©lesĂ©gre Ă©pĂ­tƑ akvakultĂșra.3 A laborhĂșs fejlesztĂ©sĂ©re szĂĄnt forrĂĄsok tĂĄrsadalmilag jobban is hasznosulhatnĂĄnak, a rĂĄ fordĂ­tott tĂĄmogatĂĄsok mĂĄshonnan hiĂĄnyoznak.

A hĂșsfogyasztĂĄshoz kapcsolĂłdĂł környezeti Ă©s egĂ©szsĂ©gĂŒgyi problĂ©mĂĄk kezelĂ©sĂ©re tehĂĄt vannak kĂ©sz megoldĂĄsok, a laborhĂșs hajszolĂĄsa pedig ezeket teszi zĂĄrĂłjelbe. EgyĂ©rtelmƱ, hogy a centrumorszĂĄgokra jellemzƑ hĂșsfogyasztĂĄst csökkenteni kell, a fennmaradĂł rĂ©szt pedig ökologikus termelĂ©sbƑl kellene fedezni.9 A kiegyensĂșlyozottabb, vĂĄltozatos ĂĄllati Ă©s növĂ©nyi fehĂ©rjĂ©kre Ă©pĂŒlƑ Ă©trend, mĂĄs hĂșshelyettesĂ­tƑk fogyasztĂĄsa Ă©s az Ă©lelmiszer-vesztesĂ©gek, a hulladĂ©k csökkentĂ©se mind segĂ­tenĂ©k a környezetpusztĂ­tĂĄs Ă©s az ĂĄllati szenvedĂ©s visszaszorĂ­tĂĄsĂĄt.10 A teljes mezƑgazdasĂĄgi- Ă©s Ă©lelmiszer-rendszereket kellene fenntarthatĂłvĂĄ alakĂ­tani rendszerszintƱ, tĂĄrsadalmi szempontokra is Ă©rzĂ©keny megoldĂĄsokkal.8, 11-13

Ahelyett, hogy bizonytalan eredmĂ©nyekre vezetƑ technolĂłgiĂĄkba fektetnĂ©nk az erƑforrĂĄsokat Ă©s a bizalmunkat, ezek megvalĂłsĂ­tĂĄsĂĄĂ©rt kell megtennĂŒnk, amit csak lehet!

Hivatkozott irodalmak:

[1] Chriki, S., & Hocquette, J. F. (2020). The myth of cultured meat: a review. Frontiers in nutrition, 7.

[2] Hubalek, S., Post, M. J., & Moutsatsou, P. (2022). Towards resource-efficient and cost-efficient cultured meat. Current Opinion in Food Science, 47, 100885.

[3] Howard, P. H. (2022). Cellular agriculture will reinforce power asymmetries in food systems. Nature Food, 3(10), 798–800.

[4] Barabási, A. L., Menichetti, G., & Loscalzo, J. (2020). The unmapped chemical complexity of our diet. Nature Food, 1(1), 33–37.

[5] Provenza, F. D., Kronberg, S. L., & Gregorini, P. (2019). Is grassfed meat and dairy better for human and environmental health?. Frontiers in nutrition, 6, 26.

[6] Mattick, C. S., Landis, A. E., & Allenby, B. R. (2015). A case for systemic environmental analysis of cultured meat. Journal of Integrative Agriculture, 14(2), 249–254.

[7] York, R. (2021). Poultry and fish and aquatic invertebrates have not displaced other meat sources. Nature Sustainability, 4(9), 766–768.

[8] IPES-Food, 2016. From uniformity to diversity: a paradigm shift from industrial agriculture to diversified agroecological systems. International Panel of Experts on Sustainable Food Systems, Brussels.

[9] Resare Sahlin, K., Röös, E., & Gordon, L. J. (2020). ‘Less but better’ meat is a sustainability message in need of clarity. Nature Food, 1(9), 520–522.

[10] Hocquette, J. F. (2016). Is in vitro meat the solution for the future?. Meat science, 120, 167-176.

[11] McGreevy, S. R., Rupprecht, C. D., Niles, D., Wiek, A., Carolan, M., Kallis, G., … & Tachikawa, M. (2022). Sustainable agrifood systems for a post-growth world. Nature sustainability, 5(12), 1011–1017.

[12] Frison, E., & Clément, C. (2020). The potential of diversified agroecological systems to deliver healthy outcomes: Making the link between agriculture, food systems & health. Food Policy, 96, 101851.

[13] Kremen, C., Iles, A., & Bacon, C. (2012). Diversified farming systems: an agroecological, systems-based alternative to modern industrial agriculture. Ecology and society, 17(4).

search icon