A marhahús és tejtermékfogyasztás csökkentése, valamint az erdőirtás betiltása mellett évente legalább 130 milliárd dollárra van szükség ahhoz, hogy az évtized végéig megvédjük a legveszélyeztetettebb trópusi erdőterületeket.
Az Amazonastól a szibériai tajgáig az erdők védelmére fordított finanszírozást gyorsan növelni kell, ha a kormányok el akarják érni az erdőirtás megállítására és visszafordítására vonatkozó célkitűzésüket az évtized végéig. Ezt a célkitűzést a világ több mint 140 vezetője a 2021-es Cop26 konferencián fogadta el és kulcsfontosságú szerepet játszik abban, hogy a globális felmelegedés 2 Celsius-fok alatt maradjon, és a biológiai sokféleség csökkenése is megálljon.
Jelenleg az erdők védelmét szolgáló költségvetés átlagosan évi 2-3 milliárd dollár között mozog, derül ki a The Cost of Avoiding Deforestation (Az erdőirtás elkerülésének költségei) című jelentéssorozat egyik részéből, amelyet az Energy Transition Commission – egy nemzetközi vállalat, amely a gazdasági növekedés és az éghajlatváltozás mérséklésének összefüggéseire összpontosít – készített. De az erdőterületek megvédéséhez valójában legalább 130 milliárd dollárra lenne szükség, illetve olyan további intézkedések megtételére, mint például az erdők kiirtásának betiltása és az erdőirtással összefüggő áruk – például a pálmaolaj, szója, marhahús és a kakaó – iránti kereslet csökkentése.
A földterületek átalakítása az emberi üvegházhatású gázok kibocsátásának második legnagyobb forrása, az erdőirtás a teljes kibocsátás mintegy 15%-át teszi ki. Az erdőirtás a biológiai sokféleség csökkenését és az ökoszisztémák pusztulását nagy mértékben befolyásolja és a tudományos figyelmeztetések ellenére is töretlen ütemben folytatódik, aminek következtében az olyan ökoszisztémák, mint például az Amazonas, hamarosan összeomolhatnak.
Az erdők védelme és bővítése kulcsfontosságú a globális felmelegedés korlátozásához, a fosszilis tüzelőanyagok felhasználásnak jelentős csökkentése mellett. Számos vállalat saját üvegházhatású gázkibocsátásának ellentételezésére karbonkrediteket vásárol*, a kormányok pedig két- vagy többoldalú megállapodásokat kötnek az erdőpusztulás megakadályozására. Ilyen megállapodás jött létre például Norvégia és Indonézia között 2022-ben. Elemzések szerint azonban a számos esőerdő-kompenzációs projekt kevés sikerrel járt az erdőirtás megállításában.
* https://greendex.hu/karbon-ellentetelezes/
(Forrás: theguardian)