Régóta nagy rejtély a szakértők számára, hogy a 30 ezer éve megjelent Vénusz-szobrok formája mire vezethető vissza. A kérdés megfejtéséhez most a klíma és általa az étrend vizsgálata vitte közelebb a kutatókat.
A modern ember európai megjelenésének idején a kontinensen meleg klíma uralkodott, így az itt élő számára nem jelentett problémát a bőségesen hozzáférhető élelem megszerzése.
A Coloradói Egyetem Anschutz Orvostudományi Karának munkatársa, Richard Johnson szerint az általuk vizsgált aurignaci kultúra embereinek élete akkor változott meg gyökeresen, amikor az éghajlat erős lehülésnek indult. Ekkor a sok csoport eltűnt, míg néhány elvándorolt és ebben az időszakban tűntek fel a szobrocskák is.
Johnsonék kutatása során arra jutottak, hogy a leletek megtalálási helyének az egykori jégtakarótól való távolsága és a szobrok által ábrázolt idealizált nőalakok elhízottságának foka összefüggésben van. Minél közelebb tartózkodott egy csoport a leghidegebb vidékekhez, annál kövérebbek az ábrázolt nőalakok.
Az új vizsgálat is azt bizonyítja, hogy a szobrok elsődlegesen a termékenységet szimbolizálták és elképzelhető az is, hogy a művészi tárgyakat generációkon át adták tovább az anyák fiatal lányaiknak abban a reményben, hogy ezzel segítenek nekik a gyermekáldásban.
(ng.24.hu)