A dinoszauruszok kihalásában kiemelt szerepe volt az éghajlat gyors változásának, melynek tempójára az azóta eltelt 66 millió évben nem volt példa, egészen mostanáig.
A masfelfok.hu részletes cikkben mutatja be azt a Science tudományos folyóiratban megjelent tanulmányt, mely az őshüllők kihalásától napjainkig tartó éghajlatváltozást és a klíma egyensúlyi állapotait kutatta.
Négy jól elkülöníthető egyensúlyi klímaállapotot határoztak meg, melyek közül jelenleg a leghidegebb, jeges klímaállapotban vagyunk. Az ilyen állapotok közötti váltás időtartama korábban évmilliókban volt mérhető, és minden esetben fokozatos volt.
Ehhez képest a jelenlegi állapotból, ha nem változtatunk az üvegházhatású gázok légkörbebocsájtásának az ütemén, bő 200 év alatt el fogunk jutni a legmelegebb, forró klímaállapotba, mely 10 °C-kal magasabb átlaghőmérsékletet jelent a maihoz képest.
Ez a változás földtörténeti értelemben drámaian gyors, ezért kérdéses, hogy mennyiben lesz képes a földi élővilág alkalmazkodni hozzá. Ez előrevetíthet egy újabb, tömeges kihalási eseményt.
A részletes, bőséges magyarázatokkal ellátott cikk itt érhető el.