„Egyszerre kell megvívnunk az innováció és iparosítás csatáját!” – fogalmazott Emmanuel Macron francia elnök, azután, hogy ő és pártja, a Republique en Marche bejelentették, hogy grandiózus, 30 milliárd eurós állami infrastruktúra-fejlesztést terveznek be France 2030 néven – ráadásul neve ellenére az összes beruházás nem 2030-ig, hanem összesen 5 év alatt valósulna meg.
Hat hónappal a 2022-es francia elnökválasztások előtt mindez azt jelenti, hogy hosszú évtizedek után először Franciaország újra nyílt célként tűzi ki az ország iparának, nagyüzemi mezőgazdaságának, kutatási és fejlesztési szektorának óriási arányú megújítását és feltőkésítését, olyan mértékben, hogy az képes legyen az ország helyét visszaállítani a kontinens vezető hatalmaként.
A France 2030 program részleteiről még keveset tudni, a program részleteit még csak ezután tervezik nyilvánosságra hozni. A hivatalos tájékoztatásból annyit lehet tudni, a 30 milliárd euróból
- 4 milliárdot kapna 2030-ig az energiaszektor fejlesztése;
- 2 milliárdot kapna a francia élelmiszeripar;
- 3 milliárd jutna az egészségügyi rendszer fejlesztésére;
- 2 milliárdot kapna az űrkutatás és mélytengeri kutatás;
Mindezekből az összegekből az ígéretek szerint Macronék már 2022-ben elköltenének összesen 3-4 milliárd eurót, elkezdődne két óriási elektromos járműveket gyártó gigagyár felépítése is például, és a tömeges hidrogénüzemanyag-gyártás beindítását is tervezik.
A program sarokpontja várható módon az ország legfontosabb energiatermelő szektorának, az atomenergiának a fejlesztési stratégiája, hiszen köztudott az is, hogy több országgal egyetemben Franciaország EU-s szinten éppen az atomenergia tiszta energiaként való elismeréséért lobbizik, például Magyarország kormányával együtt.
Erről csak annyit árult el az elnök a bevezető beszédében, a kevésbé kockázatos, és leginkább korszerű, kis nukleáris reaktorok és az alacsony szénhidrogén kibocsátású repülőgépek gyártása minden bizonnyal az innováció két legfontosabb iránya lesz majd.
(Forrás: azonnali.hu Kép: pexels.com)