A háztartási biohulladék-gyűjtésre dolgoztak ki megoldásokat a PTE-n
A háztartási biohulladék-gyűjtésre dolgoztak ki megoldásokat a PTE-n

Jövő év januárjától az Európai Unió minden tagországában, így hazánkban is kötelező lesz a biohulladék szelektív gyűjtése, ezért a háztartásokban keletkező konyhai, illetve zöldhulladékot is össze kell gyűjteni, hogy azt villamos energia vagy akár üzemanyag előállítására használhassák fel.

A körforgásos gazdaság előkészítése témában pályázatot nyert Pannon Egyetem a Pécsi Tudományegyetem Műszaki és Informatikai Karát (PTE MIK) bízta meg az országos biohulladék begyűjtési koncepciójához kapcsolódó tervek elkészítésével, mivel a kar Környezetmérnöki Tanszékén az országban egyedülálló szakértői kompetenciák halmozódtak fel. A Környezetmérnöki BSc-képzés számos oktatója ugyanis több évtizede a pécsi, illetve a hazai hulladékgazdálkodás mérvadó szakembere, cégvezetője, akik gyakorlati tudásukkal, tapasztalatukkal a jövőben keletkező biohulladék mennyiségének meghatározása mellett konkrét forgatókönyveket is összeállítottak a begyűjtési rendszer felállításához – írja a PTE Műszaki és Informatikai Karának közleménye.

Az EurĂłpai UniĂł által kiadott keretirányelv 2024. január 1-Ă©tĹ‘l kötelezĹ‘vĂ© teszi a tagországok számára a háztartásokban Ă©s vendĂ©glátĂłhelyeken kĂ©pzĹ‘dĹ‘ Ă©tel- Ă©s Ă©lelmiszerhulladĂ©k, valamint használt sĂĽtĹ‘olaj elkĂĽlönĂ­tett begyűjtĂ©sĂ©t, ami egy teljesen Ăşj kötelezettsĂ©get jelent a hazai szereplĹ‘k számára is. Magyarországon most állunk át egy koncessziĂłs rendszerre, ahol 2023. jĂşlius 1-Ă©tĹ‘l a MOL cĂ©gcsoport lĂ©pett a koncesszor szerepĂ©be, Ă­gy a következĹ‘ 35 Ă©vben Ĺ‘ lesz felelĹ‘s az Ă©vi mintegy 4-5 milliĂł tonna magyarországi telepĂĽlĂ©si szilárdhulladĂ©k gyűjtĂ©sĂ©Ă©rt Ă©s kezelĂ©sĂ©Ă©rt. A jövĹ‘ Ă©v elejĂ©n indulĂł biohulladĂ©k-gyűjtĂ©s rendszerĂ©nek kidolgozására kĂ©rte fel a tĂ©mában pályázatot nyert Pannon Egyetem a PTE MIK-et.

A koncessziót elnyerő MoHu vezérigazgatójával, Pethő Zsolttal nemrég a Greendex Holnapután című műsorában beszélgettünk. A podcastban a mindenkint érintő változásokról, az új feladatokhoz kapcsolódó kihívásokról és a célokról is szó esett.

Vér Csaba, a PTE MIK tudományos segédmunkatársa, a projekt pécsi koordinátora szerint a legnagyobb kihívás a háztartásokban keletkező konyhai szerves hulladék elkülönített gyűjtése lesz, ugyanis erre még nincs gyakorlat hazánkban.

Az első kérdés ezzel kapcsolatban úgy fogalmazódott meg, hogy a hulladékgyűjtő szervezet elmenjen-e a háztartásokhoz és így gyűjtse be a hulladékot, vagy alakítson ki hulladékgyűjtő helyeket akár a hulladékudvarokban, akár más közforgalmú helyeken telepítsen olyan eszközöket, amelyekben elhelyezhető a lakossági konyhai szerves hulladék. Mindegyikre van példa Európa országaiban, de egy országon belül ott sem feltétlenül egységes a rendszer.

– mondja Vér Csaba

A szakember szerint azt is meg kell vizsgálni, hogy milyen csomagolĂłeszközben Ă©rdemes gyűjteni a maradĂ©kot: lebomlĂł műanyag vagy papĂ­rzacskĂł alkalmas-e erre a cĂ©lra, ami a további felhasználhatĂłságot is befolyásolhatja. Gondolni kell arra is, hogy a lakáson belĂĽl hol lesz helye egy Ăşjabb gyűjtĹ‘edĂ©nynek, ha már a környezettudatos lakĂłk eleve szelektĂ­ven gyűjtik a háztartásban keletkezĹ‘ csomagolĂłanyagot. Mint Ă­rják, sokhelyĂĽtt 5–10 literes edĂ©nyeket alkalmaznak, amelyeket a konyhapultra lehet helyezni Ă©s nĂ©hány naponta ĂĽrĂ­teni.

A konyhai szerves hulladék és kerti zöldhulladék a későbbiekben komposzttelepen kezelve kiváló talajjavító anyaggá válhat, vagy biogáz üzemben erjesztve a lebomlás során a keletkező metánból villamos áramot állíthatnak elő. A használt sütőolajból pedig ahogy eddig, biodízelt készíthetnek.

Szakértői munkánk jelentős részét egyfajta mennyiségi becslés tette ki, amikor is az ország különböző területeiről vett minták alapján prognózist készítettünk hazánk összes közigazgatási járására a hulladékösszetételre és a jövőben keletkező szerves hulladék mennyiségére, figyelembe véve pl. a lakossági létszám, a gazdasági helyzet, a vásárlóerő, a környezettudatosság vagy akár a főzési szokások változását. Emellett Európa mintegy 20 országának gyakorlatát megvizsgálva logisztikai, technológiai javaslatokat tettünk a gyűjtési rendszer kiépítésére, gyűjtőjárművek felépítésére, a gyűjtőedényekre, hiszen más eszközöket érdemes használni mondjuk egy belvárosi forgalomcsillapított vagy egy tömbházas övezetben, mint egy családi házas városrészben.

– teszi hozzá Vér Csaba

A tanulmányban összegyűjtött javaslatok megvalósítása nemcsak a koncesszoron múlik majd, a biohulladék gyűjtésének sikere jelentős mértékben függ a lakosság hajlandóságától is. Az elmúlt években megtapasztalt energiaválság, a klímaváltozás sokakban felébresztette a személyes felelősséget, fölerősödött a takarékoskodásra, a visszafogott fogyasztásra való törekvés. Láthatóvá váltak azok, akik különösen odafigyelnek a környezetükre, és amint lehetőségük adódik, azonnal használják az új gyűjtési módszereket. Ugyanakkor továbbra is jelentős azok száma, akik nem törődnek az általuk termelt hulladék sorsával. Azonban bizakodásra ad okot, hogy az elmúlt 5-6 évben egyre intenzívebben jelenik meg a környezetvédelem, a fenntarthatóság kérdése a tömegkommunikációban és a médiában, ezáltal várhatóan mind többeket fog pozitív cselekvésre sarkallni a felhívás. A szakember tapasztalata szerint egy új rendszer felfuttatásához legalább 7-8 év szükséges.

search icon