A koronavírus-járványt kísérő lezárások a háztartások vízfogyasztására is hatással vannak, és ezt érdemes megfontolniuk a közműveknek is – derül ki egy kelet-angliai kutatásból.
A Cranfield Egyetem szakemberei a koronavírus-járvány alatti lezárások (mondhatni kényszerű otthonmaradások) és a lakosság vízfogyasztása között összefüggéseket vizsgálták.
A kutatók gépi algoritmusok bevetésével elemezték több mint 11 és fél ezer kelet-angliai háztartás óránkénti vízfogyasztási adatait 2020. januártól 2020. májusig. Kiderült, hogy összességében is megnőtt a háztartások vízfogyasztása az egy évvel korábbiakhoz képest, és ez a különbség annál erőteljesebb lett, minél szigorúbbakká váltak a korlátozások.
A vízfogyasztás napi eloszlása is szignifikánsan változott. A kora reggeli (reggel 7 és 8 óra közötti) fogyasztás 40 százalékról 20 százalékra esett vissza, viszont a szokásosnál többször mértek csúcsfogyasztásokat a nap folyamán.
A háztartások jelentősen megnőtt vízigénye komoly nyomást gyakorolt a hálózati vízszolgáltatásra. Ugyan evidenciának tűnik, azonban a vizsgálat eredménye fontos lehet a vízközművek számára a csúcsigény kezeléséhez, segíthet a fogyasztás előrejelzésében, a megfelelő stratégiák kialakításában a nem mindennapi időkben, például járvány vagy aszály idején.
(Forrás: hvg.hu – Kép: pexels.com)