A levegĹ‘ minĹ‘sĂ©gĂ©nek nyomon követĂ©se a világ kĂĽlönbözĹ‘ városaiban egyre inkább szĂĽksĂ©gessĂ© válik mindenki számára, mivel a lĂ©gszennyezĂ©s számos lĂ©gzĹ‘szervi, szĂv- Ă©s Ă©rrendszeri betegsĂ©ghez vezethet. A WHO jelentĂ©sei szerint világszerte több mint 7 milliĂł halálesetet jegyeztek fel a lĂ©gszennyezĂ©ssel összefĂĽggĂ©sben.
A növekvĹ‘ urbanizáciĂł Ă©s iparosodás negatĂv hatással van a levegĹ‘ minĹ‘sĂ©gĂ©re, amely már most is riasztĂł a világ számos városában. A gyakorlatban a helyi levegĹ‘minĹ‘sĂ©g mĂ©rĂ©sĂ©re szolgálĂł földi állomások telepĂtĂ©se nem jelent megoldást arra, hogy nyomon követhessĂĽk a problĂ©mát. Egy ilyen tĂpusĂş mobilalkalmazás azonban lehetĹ‘vĂ© tennĂ©, hogy mindig megalapozott döntĂ©st hozzunk a levegĹ‘ aktuális minĹ‘sĂ©gĂ©nek tudatában.
Ebben az irányban kĂ©t kĂĽlönbözĹ‘ megközelĂtĂ©sben prĂłbálnak a Hackathon kutatĂłi megoldásokat találni: az egyik a műholdkĂ©pek adatainak elemzĂ©se egy adott terĂĽlet szennyezĹ‘anyagainak becslĂ©sĂ©re; a másik az Ăşj innovatĂv megoldások felfedezĂ©se az intelligens levegĹ‘minĹ‘sĂ©g-ellenĹ‘rzĹ‘ rendszerek fejlesztĂ©sĂ©re a szenzortechnolĂłgia Ă©s a gĂ©pi tanulási algoritmusok bevonásával.
A műholdkĂ©pekkel kapcsolatos kihĂvások közĂ© tartozik mĂ©g az is, hogy folyamatos adatok helyett csak idĹ‘beli pillanatfelvĂ©telek állnak a rendelkezĂ©sĂĽnkre, amik a kĂ©pi adatok hatalmas mĂ©rete miatt nem alkalmasak arra, hogy mobilhálĂłzatokon keresztĂĽl letöltsĂ©k Ĺ‘ket a fogyasztĂłi eszközökre.
Forrás (technology.org)