A kevesebb bozóttűz átmenetileg javítja a levegőminőséget Afrikában
A kevesebb bozóttűz átmenetileg javítja a levegőminőséget Afrikában

Egy nem rég a Proceedings of the National Academy of Sciences-ben publikált cikkben a 2005 és 2017 közötti légszennyezettségi műhold felvételeket elemezve azt találták, hogy a nitrogén-dioxid (NO2) koncentrációja a szubszaharai Afrika északi füves területein 4,5 százalékkal csökkent a száraz évszakban, tehát novembertől februárig.

A csökkenés annak ellenére történt, hogy számos afrikai országban a fejlődés és a gazdasági növekedés miatt egyre több fosszilis tüzelőanyagot használnak. A kutatás szerint a változás a legnyilvánvalóbban a száraz évszakban azokon a területeken észlelhető, ahol hagyományosan füves tüzek fordulnak elő. A kutatók a változást a bozóttüzek ritkulásának és a mezőgazdasági célú égetés szorosabb kontrolljának tulajdonítják. Bár a kis mértékű szezonális csökkenés hosszú távon nem biztos, hogy elegendő az emberek által okozott légszennyezés ellensúlyozására, de érdekes elmozdulást mutat a régióban.

Az elemzésben mért nitrogén-dioxid fosszilis tüzelőanyagok égési melléktermékeként, a talaj mikrobák tevékenysége által vagy a legelők vagy más növényzet égetésekor kerül a levegőbe. A gáz az emberek körében légzőszervi megbetegedéseket okozhat illetve az ózonrétegre sincs jó hatással.

Jonathan Hickman a tanulmány vezetőszerzője, a NASA Goddard Űrkutatási Intézetének (GISS) posztdoktori munkatársa arra figyelmeztet, hogy ez a pozitív tendencia csak egy bizonyos pontig folytatódhat, majd pedig a levegőminőség tovább romolhat, mivel a fosszilis tüzelőanyagok elégetése miatti szennyezés meghaladja a tüzek szezonális csökkenését.

(NASA)

(fotó: pexels – Oleg Magni)

Rengeteg fontos információ vár még rád! Nézz szét!

search icon