A klímaváltozás miatt szélsőségessé és ingadozóvá váló időjárás nem kedvez az olajfáknak. A tavalyi nem elég hideg és nedves tél után, a tavaszi forróság sem tett jót fáknak, majd a terméseket az évtizedek óta nem látott nyári hőhullám szárította, így a gazdák nem számítanak jó szezonra.

A Reuters Michalis Antonopoulos-szal beszélgetett, aki a messze földön híres, Görögország legismertebb olajbogyó-termelő régiójának számító Kalamatában gazdálkodik. A termelő ligetében a néha több száz éves fákon többnyire csak üres ágak vannak, a meglévő bogyók pedig összetöpörödtek, vagy épp rohadnak mert a gyümölcslégy megtámadta őket.

Olyan dolgokat látunk, amelyek 20 évvel ezelőtt elképzelhetetlenek lettek volna. Az idei év megmutatta, hogy a fák nem tudnak megbirkózni a szélsőséges időjárási körülményekkel.

–mondta Antonopoulos, aki a helyi olajbogyó-termelők szövetkezetének vezetője is egyben

A becslések szerint a régió idei termése 50%-kal marad el a korábbiaktól, ez pedig már csak azért is igen jelentős, mert Görögország a világ harmadik legnagyobb olívaolaj-termelője. A helyiek által csak zöld aranynak nevezett extra szűz olívaolaj világszerte keresett termék.

Stavros Vemmos olajbogyó-szakértő szerint a magas hőmérséklet és a vízhiány állandósulhat, így hosszabb távon az is előfordulhat, hogy Görögország egyes vidékei alkalmatlanná válnak az olajbogyó termesztésére. Mint mondja, az klímaválság mindent elpusztít.

hirdetés
Planet Budapest 2023 videó
Exit mobile version