Egy új tanulmány szerint 2080-ra több mint 8 milliárd embert veszélyeztetnek majd az olyan betegségek, mint a dengue-láz vagy a malária, ha nem fogjuk vissza az üvegházhatású gázok kibocsátását.
A London School of Hygiene & Tropical Medicine (LSHTM) kutatói által publikált tanulmányban azt írják, hogy az 1970-1999 közötti adatokhoz képest 4,7 milliárddal több embert fenyegethet majd a két, szúnyogok által terjesztett igen súlyos betegség az évszázad második felében.
Persze a fenti adatok nem törvényszerűen következnek be. A kutatók a népesség további 4,5 milliárdos növekedésével, illetve 2100-ra 3,7 fokos hőmérséklet emelkedéssel kalkuláltak.
Az eredmények azt mutatják, hogy a kibocsátáscsökkentéssel emberek millióinak megfertőzését is megakadályozhatjuk.
– mondta Felipe J Colón-González, a tanulmány egyik szerzője
Ezzel együtt a kutatók azt mondják, hogy a döntéshozóknak és a közegészségügyi szerveknek fel kell készülniük minden forgatókönyvre, különösen azokon a területeken, ahol jelenleg a malária és a dengue-láz még nem jelent meg. Ezeken a helyeken az ellátórendszerek még nincsenek felkészülve a nagyobb járványokra.
A felkészülés már csak azért is fontos, mert a különféle súlyos fertőzéseket okozó szúnyogok már hazánk ajtaján is kopogtatnak, ahogy arról írtunk is korábban. Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) szerint csak a malária évi 400 ezer emberrel végez világszerte, akiknek többsége gyermek.
Az LSHTM szakemberei megjegyezték, hogy a malária illetve a dengue-láz terjedését a vizsgált tényezők mellett mások is befolyásolják. Így nem vették figyelembe például a hatékonyabb gyógyszerek használatát vagy a vakcinák fejlesztését. Ezzel együtt főképp az alacsonyabb jövedelmű országokban komoly kihívást jelent és fog jelenteni a szúnyogok gyérítése, így a klímaváltozás ellen tett lépések ebben a tekintetben is nagyon fontosak lehetnek.
Rengeteg fontos információ vár még rád! Nézz szét!
(Guardian) A fenti képen egy férfi szúnyogirtást végez egy érintett területen.