Az apró, halvány, körülbelül körömnyi méretű szörfkagyló héja a Föld múltjára utaló nyomokat rejt. A kutatóknak most először sikerült azonosítaniuk a kagylók héjában rögzített havi óceáni hőmérsékleteket.
Mivel az ősi civilizációkban előszeretettel fogyasztották ezeket a mindenütt jelenlévő kagylókat, majd a héjukat hátra hagyták, így most a régészeti lelőhelyeken megtalálhatóak. A kutatók most egy új módszerrel rekonstruálhatják a közel 3000 évvel ezelőtti éghajlatot és annak ingadozásait.
„A ma rendelkezésre álló berendezések a korábbiakhoz képest sokkal pontosabbak és elég nagy teljesítményűek ahhoz, hogy képesek legyenek a tengerfelszín hőmérsékletének és az általános éghajlatnak a meghatározására egy adott helyen, abban az idő intervallumban, amikor a kagyló a héját építette. Ez újabb eszközt ad nekünk, régészeknek és paleoklimatológusoknak a múltbeli éghajlat rekonstruálásához.” – mondta Jacob Warner, az LSU Antropológiai Tanszékének doktorjelöltje, aki az új kutatás vezető szerzője.
Warner és munkatársai a világ nagy részét érintő éghajlati jelenség, az El Niño Southern Oscillation (ENSO) nyomon követésére összpontosítanak, amelyet a normálisnál melegebb óceáni hőmérséklet, megnövekedett csapadékmennyiség, valamint több trópusi vihar és hurrikán jellemez az Egyesült Államok déli részén.
Forrás (enn.com)