A magasabb légszennyezettségű és nagyon kevés zöldfelülettel rendelkező területeken élő gyermekeknél akár 62%-kal is megnőhet az ADHD kialakulásának kockázata. Ezzel szemben a zöldebb és kevésbé szennyezett területeken élő gyermekeknél 50%-kal alacsonyabb a betegség kialakulásának kockázata. Ezek a következtetései az Environment International című szaklapban megjelent tanulmánynak, amely 37 000 kanadai gyermek adatait vette alapul.
A tudományos munka célja az volt, hogy megvizsgálja a korai életkorban a zöld környezetnek, a légszennyezésnek és a zajnak való kitettség és az ADHD későbbi előfordulása közötti lehetséges összefüggéseket, amely az egyik legelterjedtebb idegrendszeri fejlődési rendellenesség, és amely a gyermekek és serdülők mintegy 5-10%-át érinti.
A tanulmány a Vancouverben 2000 és 2001 között született gyermekek adminisztratív adatait használta fel, és az ADHD esetekre vonatkozó adatokat kórházi nyilvántartásokból, orvosi látogatásokból és receptekből szerezte be. A résztvevők lakókörnyezetében a zöldterület százalékos arányát egy újszerű és pontos műholdas mérőszámmal becsülték meg, míg a légszennyező anyagok, valamint a zajszint lakossági szintjét a rendelkezésre álló expozíciós modellek segítségével becsülték meg. Végül a három környezeti expozíció és az ADHD közötti lehetséges összefüggéseket egy statisztikai modell segítségével értékelték, amely lehetővé tette a veszélyességi arányok meghatározását.
A kutatók 1217 ADHD-s esetet tudtak azonosítani, ami a teljes vizsgált populáció 4,2%-ának felel meg. Az elemzés kimutatta, hogy azokon a területeken, ahol nagyobb volt a zöldfelületek aránya, a résztvevőknél alacsonyabb volt az ADHD kockázata. Konkrétan az eredmények azt mutatják, hogy a növényzet százalékos arányának 12%-os növekedése az ADHD kockázatának 10%-os csökkenésével járt együtt .
Forrás (enn.com)