A brit Meteorológiai Hivatal (Met Office) elemzése szerint a pusztító erejű északnyugat-indiai és pakisztáni hőhullámok a klímaváltozás miatt ma 100-szor valószínűbben következnek be, mint korábban. Ez azt jelenti, hogy az egykor három évszázadonként várható perzselő időjárás mostantól háromévente valószínűsíthető.
Az indiai meteorológiai hivatal 122 éve vezetett feljegyzései alapján az idei volt minden idők legforróbb márciusa, a szokatlanul meleg idő pedig áprilisban is folytatódott – írtuk korábbi cikkünkben. A helyzet pedig azóta sem változott érdemben, Újdelhiben vasárnap új rekordot született 49 Celsius-fokkal, míg Pakisztánban 51 Celsius-fokot ért el a csúcshőmérséklet.
A kutatók a mostanihoz hasonló, 2010-ben pusztító hőhullámot tanulmányozták. Számítógépes modellek segítségével két forgatókönyvet értékeltek: az egyik a mai felmelegedett világ, a másik pedig egy olyan, amelyben nincs emberi eredetű éghajlatváltozás. Az eredmények alapján azt állapították meg, hogy a 2010-es hőhullám százszor valószínűbb a valódi világ modelljében. Ráadásul előretekintve azt is megállapították, hogy az ilyen szélsőséges hőhullámok az évszázad végén szinte minden évben előfordulnak majd, még akkor is, ha a szén-dioxid-kibocsátás csökken.
Ahogy Dr. Nikos Christidis, a Met Office munkatársa mondta a Guardiannek, a hőhullámok mindig is jellemzőek voltak a régió monszun előtti éghajlatára áprilisban és májusban, de az intenzitásuk az éghajlatváltozás miatt nőtt meg drasztikusan.
Épp tegnap írtunk az ENSZ-hez tartozó Metorológiai Világszervezet (WMO) friss jelentéséről. Ebben a tavalyi évre vonatkozóan olyan rekordokról számolnak be, melyek egyértelmű jelei az emberi tevékenység hatására bolygónk éghajlatában. A leginkább szembetűnő jelek az extrém időjárási eseményeket, melyek már most több ezer ember halálát és több százmilliárd dolláros károkat okoz évről–évre.