Egy friss kutatás szerint mindössze 20 nagytestű emlősfaj visszatelepítése megfordíthatná a biodiverzitás csökkenésének globális folyamatát. Segítségükkel más fajok populációi is helyreállhatnának. A változásokhoz persze a mostanitól eltérő hozzáállásra is szükség lenne a döntéshozók részéről.
A Qubit számolt be több, a napokban megjelent tanulmányról is, melyek mind a biodiverzitás helyreállítását kutatták. Ezek közül az egyik legérdekesebb, a ENSZ Környezetvédelmi Programja (UNEP) és a RESOLVE nevű nonprofit szervezet megbízásából készült vizsgálat, melynek eredményei szerint globálisan mindössze 20 nagytestű emlős visszatelepítésével nagyon jelentős változásokat lehetne elérni.
Az elemzés különböző természeti közösségeket tartalmazó ökorégiókra osztották a Földet. Ezek mindegyikében felmérték a nagytestű emlősök számát, és összevetették azokat a történelmi adatokkal. Az eredmények szerint a vizsgált helyek mindössze 6%-ban volt hasonló a nagytestű emlős populáció az 500 évvel ezelőttihez.
A 20 emlősfaj visszatelepítésével ezt az arányt markánsan növelni lehetne. Európában például az európai bölényt, az eurázsiai hódot, a rénszarvast, a farkast és a hiúzt kellene széleskörűen visszatelepíteni ahhoz, hogy a pozitív változások elkezdődhessenek.
Ehhez azonban jelentős változásra lenne szükség a döntéshozók részéről is. Ahogy a cikk írja, minél előbb fel kellene lépni a veszélyeztetett nagyemlősök élőhelyét fenyegető tényezők ellen és a vadászat visszaszorítása érdekében, de az országhatárokon átívelő ökorégiók miatt nemzetközi együttműködésekre is szükség lenne.