A Stanford kutatói szerint a növényi folyamatok segíthetnek a szárazságok előrejelzésében
A Stanford kutatói szerint a növényi folyamatok segíthetnek a szárazságok előrejelzésében

A növények a föld és az ég között fizikai összekötő kapocsként fontos szerepet játszanak a Föld időjárásának és éghajlatának alakításában. A Stanford Egyetem kutatói most felfedték, hogy a növények belső működésének közelebbi vizsgálata hogyan segíthet javítani a pusztító globális katasztrófák modelljeinek előrejelzéseit.

A hirtelen fellépő aszályok, amelyek gyorsan kialakulnak és hetek alatt kimerítik a rendelkezésre álló vízkészletet, a párolgás, a növények gyökereikből a levegőbe juttatott nedvesség változásával hozhatók összefüggésbe. Az folyamat során a vizet néha úgy tekintik, hogy az csak ,,elveszik” a légkörben, ezért ennek a veszteségnek a pontos kiszámítása döntő fontosságú lehet a vízkészletekre és az ökoszisztémákra gyakorolt hatások megértéséhez.

A talajban bekövetkezett változások következtében a víz másképp áramlik a talajban, és megváltozik, hogy a növények hol és mennyi vizet tudnak felvenni

– mondta a tanulmány vezető szerzője, Alexandra Konings, adjunktus.

A kutatók a csapadékra és a talaj alatti nedvességre vonatkozó műholdas adatok elemzésével kiszámították a párolgás változását a 2003 és 2020 között világszerte előforduló aszályok idején. A Nature Climate Change október 27-i számában közzétett kutatás további részleteket tár fel a párolgás szerepéről ezekben a pusztító eseményekben.

Az eredmények rámutatnak arra, hogy a jelenlegi és jövőbeli vízkészletek működésének megértéséhez szükség van a talajnedvesség párolgásra gyakorolt hatásának, a talajszerkezet vízátadásra gyakorolt hatásának és a növényi tulajdonságoknak a jobb modellreprezentációjára.

Bár a kutatók nem számolták ki, hogy ezek az új párolgásmérések hogyan befolyásolhatják a jövőbeli éghajlati forgatókönyveket, amelyek várhatóan gyakoribb és súlyosabb aszályokat hoznak, szerintük az eredmények könnyen átvihetők más modellekre. Mivel a kutatás műholdas adatokon alapul, a munka nem igényel földi erőforrásokat. A tanulmány társszerzői az Irvine-i Kaliforniai Egyetem és az Ohiói Állami Egyetem munkatársai. A kutatást a NASA Terrestrial Ecology díja támogatta a New Investigator Programon keresztül.

(forrás: news.stanford.edu)

search icon