Az Európai Unió klímafigyelő programja szerint 2020 globálisan beállította a 2016-os év rekordját, míg csak a kontinensünket tekintve a tavalyi volt minden idők legforróbb éve.
A Kopernikusz Klímaváltozás-figyelő Szolgálat szerint annak ellenére lett a legmelegebb év a tavalyi, hogy az év második felében kialakuló La Niña jelenségnek számottevően hűtenie kellett volna a Csendes-óceán egyenlítői területeit. 2020-ban a globális átlaghőmérséklet 1,25 FOK volt magasabb, mint az iparosodás előtti átlag és bár 2016 egy leheletnyivel melegebb volt, a különbség szinte elhanyagolható.
Eközben kontinensünkön már zsinórban második éve a valaha volt legmelegebb évet éltük, és ami még ennél is fenyegetőbb, hogy 2019-hez képest tavaly 0,4 fokkal volt magasabb az átlaghőmérséklet. Kevésbé drasztikusan, de Észak-Amerikában is emelkedett ez a mutató, és valószínűleg kritikus szerepet játszott az Egyesült Államok nyugati felét sújtó szárazságban, illetve a Kaliforniában és Coloradóban pusztító heves tűzvészek kialakulásában.
Mindezek az adatok azonban eltörpülnek az Északi-sark melegedéséhez képest, ahol az 1981 és 2010 közötti átlaghoz képest egyes területeken akár 6 Fok is melegebb volt az átlaghőmérséklet. A Szibériát kiemelten érintő rendellenesen meleg körülmények hozzájárultak a növényzet kiszáradásához és az erdőtüzek soha nem látott mértékű pusztításához.
Rengeteg fontos információ vár még rád! Nézz szét!
(nytimes)