A tengeri emlősökre sincs tekintettel a halászat
A tengeri emlősökre sincs tekintettel a halászat

Évente legalább 650 ezer bálna, delfin és fóka pusztul el halászhálókba akadva „járulékos veszteségként” további 28 millió tonnányi tengeri élőlény között.

Az Oceana nevű szervezet az óceánok élővilágának megmentéséért dolgozik, mert hisznek benne, hogy a regenerálódott, nem túlhalászott halpopulációk képesek fenntartható módon táplálni az emberiséget.

A kíméletlen halászatnak nagy ára van. A halászhajók nem csak a gazdaságilag hasznosítható fajtákat fogják ki, hanem számos más állatot is. Ezek alkotják az úgynevezett járulékos fogást, melyből a járulékos veszteség keletkezik, mert a halászok legtöbbször hagyják őket elpusztulni.

Az Oceana szerint a legnagyobb kárt a garnélarák ipari halászata okozza: 1 kilogramm garnélára 6 kilogramm járulékos fogás jut, mely során védet és veszélyeztetett fajok is gyakran kerülnek a hálókba. Mellettük a kereskedelmi céllal kifogott fajok egyedeit is hagyják pusztulni, ha túl fiatalok vagy nem érik el a kívánt méretet.

Ha halat vásárolunk érdemes utánanéznünk, hogy mely fajokat ajánlott választanunk, ha fenntartható módon szeretnénk élvezni a tenger gyümölcseit. A Felelős Gasztrohős összegyűjtötte a főbb információkat a legkeresettebb fajokról.

Forrás: hvg.hu

search icon