A Közös ügyünk az állatvédelem Alapítvány jóvoltából megvalósított program célja a hazai állatvédelmi eljárások hatékonyságának, gördülékenységének erősítése.
Az alapítvány 2024 júniusától folyamatosan tölti fel honlapjára a jogalkalmazókat segítő, összesen több mint 1400 oldalas állatvédelmi információs kiadványait, amelyek bárki általtérítésmentesen letölthetőek. Az Állatvédelmi Kompetencia Program a tervek szerint személyes és online képzésekkel, illetve vármegyei országjárással folytatódik szeptembertől. A sorozat első állomásaként az alapítvány az Országos Polgárőr Szövetség (OPSZ) kijelölt állatvédelmi referenseinek szervezett állatvédelmi szakmai napot június 15-én.
Fontos a jogszabályok naprakész ismerete a hatékony állatvédelemhez
Lényeges, hogy az állatvédelmi eljárásokban részt vevő valamennyi szereplő – beleértve az állatvédelmi hatóságokat, jegyzőket, járási- és kormányhivatalok ügyintézőit, állatorvosokat, rendőröket, polgárőröket és civil állatvédőket – alaposan ismerje a hatályos állatvédelmi jogszabályokat, hatásköröket, lehetőségeket, valamint a szakmai protokollt és az etikai szabályokat. Csak a jogszabályok betartása és a helyes szakmai gyakorlat alkalmazása biztosíthatja az állatvédelem hatékonyságát, az egységes joggyakorlatot, valamint végső soron az emberek és az állatok védelmét.
A Közös ügyünk az állatvédelem Alapítvány egy komplex Állatvédelmi Kompetencia Programot indított 2023-ban. A Kompetencia Program célja a hatékony és eredményes állatvédelmi tevékenység elősegítése országszerte. A program első fázisában modulszerűen felépített tananyagfejlesztésre, kiadványok összeállítására került sor a különböző célcsoportok, például az állatvédelmi hatóságok, állatorvosok, rendőrök és polgárőrök, civil állatvédők és ebrendészeti telepen dolgozók, valamint a járási hivatalok és kormányhivatalok részére. A program második fázisában online képzéseket, szakmai napokat és országjárást tervez az alapítvány. Ezek során lehetőség nyílik tapasztalatcserére, gyakorlati jellegű információk átadására, a helyi jó gyakorlatok megismerésére és a szakmai kapcsolatok erősítésére is.
Ingyenesen elérhető tananyagok segítik a tájékozódást
Vetter Szilvia, a Közös ügyünk az állatvédelem Alapítvány kuratóriumi elnöke elmondta, hogy az állatvédelmi jog egy dinamikusan változó, fejlődő, sok esetben szigorodó terület, még azoknak sem mindig könnyű az eligazodás, akik napi szinten alkalmazzák a jogszabályokat. Az ingyenesen elérhető, lektorált és olvasószerkesztett tananyagok segítségével bárki hiteles, hatályos és gyakorlati jellegű információkat kaphat az állatvédelmi jogszabályokról és jó gyakorlatokról.
Az elnök hangsúlyozta: a tananyagok fejlesztésére és lektorálására speciális szaktudással és végzettséggel, jogalkalmazói és/vagy tudományos tapasztalattal rendelkező szakemberek kaptak felkérést, akik objektív mércék alapján az ország legjobb állatvédelmi szakemberei közül kerültek ki. 37 fejezet készült el 35 szerző és 19 lektor, olvasószerkesztő és grafikus közreműködésével, ezeket a nyár folyamán megfelelő grafikai munkákat követően sorban feltöltik az alapítvány oldalára. A szerzők vállalták, hogy az anyagot legalább 3 évig gondozzák, aktualizálják jogszabályváltozások esetén annak érdekében, hogy mindig a hatályos információk legyenek elérhetőek.
A különböző jogalkalmazók szerepkörüknek, hivatásuknak megfelelő almenüpontokból választhatnak, így elérhető lesz egy kiadványgyűjtemény a rendőrök, a jegyzők, az ügyintézők, a polgárőrök, az állatorvosok és a civil állatvédők számára is. A kiadványok egy része értelmezhető, hasznosítható lesz továbbá pedagógusoknak, így született egy „pedagógusoknak” menüpont is.
A tananyagok eléréséhez kattints IDE!
Kizárólag a felelős állattartás fenntartható! A fenntarthatóság további fontos tudnivalóiról a Planet Budapest 2023 Fenntarthatósági Expó Your Planet nevű kiállításán hallhattunk.
Forrás: Közös ügyünk az állatvédelem Alapítvány
Kiemelt kép: Canva