Elérkezett az amerikai finomítóipar válsága
Elérkezett az amerikai finomítóipar válsága

Az Egyesült Államok finomítóipara az elmúlt években a csökkenő üzemanyag-kereslet, a Biden-adminisztráció idején bevezetett szigorúbb környezetvédelmi szabályozások és az energiaátmenet gyorsuló üteme miatt jelentős szerkezeti átalakuláson ment keresztül.

Az Energiastratégia Intézet elemzése rámutat, hogy napjainkban a hagyományos finomítói kapacitások visszaesése különösen azokat a korszerűtlen, kisebb üzemeket érintik, amelyek nem képesek lépést tartani a piaci és szabályozási környezet változásaival. A hosszú távú fenntarthatóság szempontjából kulcsfontosságú lenne az infrastruktúra megújítása, a szereplők termelési portfóliójának szélesítése, valamint az alternatív üzemanyagok előállítására való fokozatos átállás.

Az amerikai finomítói szektor leépülését több tényező együttes hatása magyarázza. Az ország üzemanyag-fogyasztása csökkenő tendenciát mutat, részben az elektromos járművek térnyerésének és a belső égésű motorok technológiai fejlődésének a hatására.

A Covid19-járvány szintén jelentős visszaesést okozott a keresletben, azt követően pedig számos finomító számára a termelés újraindítása már nem bizonyult gazdaságilag racionális döntésnek. A modernizáció komoly tőkebefektetést igényel, amelyet sok vállalat nem kíván végrehajtani, különösen a kisebb kapacitású és elavult technológiát használó üzemek esetében.

A Lyondell Basell houstoni finomítójának korszerűsítése például 2 milliárd dolláros költséggel járt volna, ezért a cég végül a bezárás mellett döntött, de több más szereplő – például a Phillips 66 – is kényszerült hasonló lépésekre.

Az elemzés tovább olvasha az Energiastratégia Intézet publikációjában.

(Energiastratégia Intézet)

Fotó: Canva

    search icon