Áramtermelés ablaküvegen keresztül
Áramtermelés ablaküvegen keresztül

A 365reblog.hu olyan napelemek fejlesztéséről számol be, melyek üvegből készülnek, így képessé teszik az épületeket beborító üvegfelületeket és ablakokat energiatermelésre. A szendvicsszerkezetű átlátszó napelem a nanorészecskékkel működik, és úgy képes energiát termelni, hogy közben megőrzi átlátszóságát.

Az amerikai UbiQD cég által kifejlesztett technológia lényege, hogy két üveglapot olyan polimergyantával ragasztanak össze, amelybe 1,7 százaléknyi kvantumrészecskét kevertek. A parányi félvezetőkként működő kvantumrészecskék magja réz-indium-szulfid, cinkszulfid burokban. Ezek a részecskék hangolható fotolumineszcenciával rendelkeznek: amikor napsugarak érik őket, azok fotonokat bocsátanak ki, amelyek az üvegtábla mentén az ablak kerete felé indulnak. Az ablakkeretbe rejtett napelemek pedig a fotonokat elektromos árammá alakítják.

A rejtett napelemekkel akár régi, műemlék jellegű épületek energetikai korszerűsítése is lehetővé válna, hiszen ezzel a technológiával nincs szükség napelem-táblák vagy szerelvénydobozok felszerelésére sem.

Jelenleg 1 négyzetméteres táblákkal folynak a kísérletek. Az átlátszó napelem hatékonysága 3,6%, ami azt jelenti, hogy a napsugarak 3,6 százalékát alakítja elektromos energiává. A hagyományos, szilíciumalapú napelemek hatékonysága 15-20 százalék közötti. Az UbiQD átlátszó napelem szénalapú, ezért kevésbé érzékeny a beesési szögre, olcsó a gyártása, nagy felületeket is be lehet vele vonni. 

(fotó: UbiQD)

search icon