Az akkumulátormentes elektronikával radikálisan csökkenhet a hulladéklerakókba kerülő e-hulladék mennyisége
Az akkumulátormentes elektronikával radikálisan csökkenhet a hulladéklerakókba kerülő e-hulladék mennyisége

A Northwestern University és a Delft University of Technology kutatói egy olyan úttörő rendszert mutattak be, amely lehetővé teszi, hogy az elektronikus eszközök akkumulátorok nélkül végtelen élettartamig működjenek. Az informatikusok a BFree energia-nyerési technológiát fejlesztették ki annak érdekében, hogy olyan akkumulátormentes eszközöket hozzanak létre, amelyek csak időszakos energiabevitel mellett képesek „örökké” működni. Ugyanez a csapat tavaly már bemutatta a világ első elemmentes Game Boy-ját, amely a felhasználó által a gombok megnyomásával gyűjtött energiával működik.

A mérnökök azt remélik, hogy az innovatív BFree rendszer segít csökkenteni a hatalmas mennyiségű lemerült akkumulátorok mennyiségét, amelyek e-hulladékként a világ szeméttelepein végzik. Emellett lehetővé teszi majd az amatőr hobbisták számára, hogy saját, elemmentes elektronikus eszközöket készítsenek.

Jelenleg a hobbisták számára gyakorlatilag lehetetlen elemmentes hardverrel rendelkező eszközöket fejleszteni, ezért akartuk demokratizálni az elemmentes platformunkat. Az internet minden táján a készítők azt kérdezik, hogyan lehet meghosszabbítani az eszközük akkumulátorának élettartamát. Rossz kérdést tesznek fel. Azt szeretnénk, ha elfelejtenék az akkumulátort, és inkább az energiatermelés fenntarthatóbb módjain gondolkodnának.

mondta Josiah Hester, a Northwestern Egyetem villamos- és számítástechnika adjunktusa, a kutatás vezetője.

Annak érdekében, hogy csak időszakos energiával folyamatosan működhessen, a BFree rendszer szünetelteti a folyamatban lévő számításokat anélkül, hogy memóriát veszítene vagy egy hosszú műveleti listát kellene lefuttatnia, mielőtt újraindulna, amikor az áramellátás visszatér.

A technológia része a mindenütt jelenlévő számítástechnika (ubiquitous computing) néven ismert új trendnek, amelynek célja, hogy a számítástechnika bármikor és bárhol elérhetővé váljon az intelligens eszközök és a tárgyak internete (IoT) révén. A kutatás jelentős előrelépést jelent ezen a területen, mivel megkerüli az akkumulátor szükségességét és a vele járó töltést és cserét.

Sokan azt jósolják, hogy a tárgyak internete (IoT) egy trillió eszközzel fog rendelkezni.Ez trillió lemerült akkumulátort jelent, vagy 100 millió embert, akik néhány percenként cserélnek ki egy lemerült akkumulátort. Ez szörnyű ökológiai költséget jelent a környezet számára. Mi ehelyett valóban hatalmat adunk az embereknek, hogy mindenki képes legyen könnyedén, fenntarthatóbb módon programozni az eszközöket.

tette hozzá Dr. Hester

(Independent)

(fotó: news.northwestern.edu)

Rengeteg fontos információ vár még rád! Nézz szét!

search icon