Az Állatkert is részt vesz a különleges szépségű madarak megmentésében

Az Állatkert is részt vesz a különleges szépségű madarak megmentésében
Az Állatkert is részt vesz a különleges szépségű madarak megmentésében

Hat fiatal, az idei évben kikelt tarvarjút indítottak útnak december első napjaiban a Fővárosi Állat- és Növénykertből Spanyolországba, ahol egy visszatelepítési program keretében fogják elengedni őket természetes élőhelyükön.

A különleges külsővel rendelkező madarak vadon élő állományai az ezer egyedet sem érik el, a világ állatkertjeiben összesen több tarvarjú él. A Nemzetközi Természetvédelmi Unió az íbiszfélék családjába tartozó madarat a veszélyeztetett fajok között tartja számon.

A tarvarjak elterjedési területe egykor Európa déli régióitól az Alpokig húzódott és hazánk területén is elfordultak, viszont évszázadokkal ezelőtt, főképp az emberi tevékenység eredményeképp, eltűntek.

A Proyecto Eremita nevű visszatelepítési program keretében 2003 óta dolgoznak azon, hogy a tarvajak önfenntartó állománya alakuljon ki Spanyolországban. A programnak köszönhetően ma mintegy 115 tarvarjú él vadon Andalúzia területén, 22 fészkelő párral.

A Fővárosi Állat- és Növénykert már nem először segített nemzetközi projekteket, ezúttal két tojó és négy hím tarvarjút szállították az andalúziai Jerez de la Frontera állatkertjébe, december első napjaiban.

A Fővárosi Állat- és Növénykertben évtizedek óta foglalkoznak a tarvarjak tartásával és szaporításával. Az állatok jelenleg a Kisszikla oldalában található, úgynevezett keselyűröpdében láthatók, egy térben a fakó keselyűkkel, koronás darvakkal és több más madárfajjal.

search icon