Az antilopok viselkedésére is hatással van a felmelegedés
Az antilopok viselkedésére is hatással van a felmelegedés

Az éghajlati válság miatt világszerte emelkedik a hőmérséklet, de Afrika déli részén ez a folyamat különösen aggasztó. Az érzékeny ökoszisztémák hamar megsínylik a hirtelen jött, nagy mértékű hőmérsékletváltozást. Sok helyen a vadon élő állatok is komoly veszélyben vannak, mivel a táplálék- és vízhiány egyre súlyosabb. Egy kutatócsoport most az antilopok viselkedésének megváltozását vizsgálta, hogy többet tudjanak meg arról, hogyan alkalmazkodnak az állatok a megváltozott körülményekhez.

A Frontiers in Ecology and Evolution című szaklapban megjelent tanulmányban a tudósok a Namíbiában élő antilopokat viselkedéséről számoltak be. A hőstressz leküzdésének számos módja van, de az antilopok esetében ezt korábban még nem vizsgálták. A kutatócsoport most három antilopfajt vett szemügyre: a kisebb méretű springbokot, a közepes méretű kudut és a nagyobb elandot. A springbok faj a nyílt élőhelyeket kedveli, és rendkívül mozgékony, míg a kudu az erdőket részesíti előnyben. Az eland faj egyedei szintén sokat vándorolnak, de nagyrészt függetlenek a víztől, mivel táplálékukból elegendő nedvességhez jutnak.

Még a forró és száraz körülményekhez alkalmazkodott állatok is érzékenységet mutatnak a szélsőséges hőséggel szemben, de figyelembe kell vennünk annak lehetőségét is, hogy további antropogén hatások, például az élőhelyek feldarabolódása súlyosbíthatja az emelkedő hőmérséklet hatását

– mondta Paul Berry, a Potsdami Egyetem munkatársa, a tanulmány vezető szerzője.

A kutatás megmutatta, hogy az állatok többféleképpen reagálhatnak a nagy melegre. Ilyen reagálási mód lehet többek között a más élőhelyekre vándorlás, illetve a viselkedésváltozás. Az állatok területükön belül hűvösebb részre költözhetnek, vagy megváltoztathatják testtartásukat, illetve az aktivitásuk idejét és mértékét. A tudósok azt is megfigyelték, hogy az állatok gyakran csökkenthetik az energiabevitelüket is, hogy a legforróbb órákban ne kelljen a napon tartózkodniuk.

A tudósok ezt úgy figyelték meg, hogy a felnőtt állatokra gyorsulásmérő műszereket adtak. Ezek 2019 és 2021 között az év legmelegebb időszakaiban mérték az állatok mozgását. Az így kapott adatokat összevetették egy helyi időjárás-állomás által rögzített mérésekkel, és összefüggéseket kerestek az adatok között.

A kutatók megállapították, hogy a hőmérsékletváltozás a springbokok aktivitását érintette leginkább. A szokatlanul nagy hőség az aktivitás csökkenéséhez vezetett, mivel nappal kevesebbet mozogtak, és ezt nem kompenzálták több éjszakai aktivitással. Az eland faj szinte csak az éjszakai órákban volt aktív. A kuduk aktivitása ezzel szemben nagyon kevéssé változott. A tudósok a jövőben azt szeretnék majd megérteni, hogy pontosan mitől függenek ezek a hatások.

(Forrás: phys.org)

search icon