A legnagyobb gazdasággal rendelkező országok közül az Egyesült Államok szenvedi meg legjobban a klímaváltozás hatásait, ennek ellenére továbbra is önti a pénzt a szennyező vállalatokba.
Ahogy arról már beszámoltunk, a héten megjelent a Climate Transparency szervezet friss jelentése, melyből kiderült, hogy a G20 országok az idei válságos évben inkább a szennyező, fosszilis iparágakat támogatták a zöld fejlesztések helyett.
A tanulmányból az is kiderül, hogy az Egyesült Államok 1999 és 2018 között éves átlagban 51,6 milliárd dollár kárt szenvedett el a klímaváltozással összefüggő katasztrófákban. A csúcsot a 2017-es év jelentette, amikor a hurrikánok és a tűzvészek 306 milliárdos kárt okoztak az országnak. Az éves átlag is kiugróan magas, hiszen a sorban következő Kínánál 35, a harmadik Indiánál pedig 14 milliárd dollár ez a mutató.
Ennek ellenére az USA több feltételekhez nem kötött pénzügyi támogatást adott a fosszilis szektornak, mint bármely más G20 ország az összes energiaágazatának együttvéve. Az ország igen keveset tett eddig azért, hogy elérje a Párizsi éghajlatvédelmi egyezményben tett vállalásokat.
A G20 országok, melyek a világ GDP-jének 85%-át adják, az üvegház hatású gázok kibocsátásának 78%-ért felelősek, ami rendkívül magas. A felelősségük így egyértelműen a legnagyobb, főképp, ha azt is tekintetbe vesszük, hogy történelmi távlatban, az összes kibocsátás 90%-a kapcsolódik hozzájuk.
A jelentés javaslatokat fogalmaz meg, miként tudnának a G20-ak markánsan irányt változtatni a fenntartható jövő felé. Ezek között a megújuló energiák támogatása mellett például a szigorúbb környezetvédelmi szabályozások, a szennyező iparágakra szabott magasabb adókulcsok, vagy utóbbiak támogatásának teljes leállítása is szerepel.
A következő G20-as csúcs egyébként most hétvégén lesz Szaúd-Arábia fővárosában, ahol remélhetőleg a fenti jelentést is figyelembe véve vitatják meg a gazdasági helyreállítás lehetőségeit a világ vezetői.
Forrás: gizmondo