Bodzareceptek – Nem csak szörpnek jó!

Bodzareceptek – Nem csak szörpnek jó!
Bodzareceptek – Nem csak szörpnek jó!

Indul a bodzaszezon! A bodzát jó eséllyel senkinek sem kell bemutatni. Mint oly sok növény, idén a bodza is korábban virágzik, mint általában. Érdemes résen lenni és felkészülni a hozzávalókkal, hogy mielőbb üvegbe zárhasd!

Magáról a bodzáról és a szedéséről itt olvashatsz bővebben:

És most lássuk a recepteket!

Bodzaszörprecept

Nyilvánvalóan imádom a bodzát. Az a típusú ember vagyok, aki alig várta, hogy végre a kertjében (vagy a környékén) nyíló, növő és érő növényeket a polcra is kitehesse, üvegbe zárt formában. A tavalyi bodzaszörpömmel csak egy gond volt: nem főztem belőle eleget.

Éppen ezért nem is lehet mással kezdeni a szezont, mint egy jó bodzaszörppel!

Íme a hozzávalók!
Kép: canva
  • 1 kg cukor
  • 1 liter forrásban lévő víz
  • 50 g citromsav
  • 15 db bodzavirág szárak nélkül

Így készítsd el!

Tedd a cukrot egy vödörbe vagy nagy tálba a forrásban lévő vízzel, és keverd fel, hogy a cukor feloldódjon! Add hozzá a citromsavat vagy a citromlevet és a citromhéjat.

Nézd át a bodzavirágokat, hogy véletlenül se legyen rajta rovar, és add hozzá a cukorsziruphoz! Fedd le és hagyd állni 2–3 napig, minden nap keverd át kétszer! Szűrd át a bodzavirágot, és öntsd a szörpöt sterilizált üvegekbe!

A nyár kedvenc itala
Kép: canva

„Bodzapezsgő”

A bodzavirág érkezése általában azt jelzi, hogy immár komolyan vehetjük a nyarat. A szörp a kezdet, ez az erjesztett finomság pedig a következő lépés!

Hozzávalók:

  • 8 nagy bodzavirág vagy 16 kisebb,
  • 4 l víz, ebből 0,5 l félretéve (a legjobb a szűrt víz vagy forrásvíz),
  • 0,57 kg fehér cukor vagy 0,45 kg méz,
  • 1 citrom leve és héja,
  • 3 evőkanál almaecet.

Így készítsd el!

Habár sokban hasonló, mint a bodzaszörp, az erjesztés miatt érdemes odafigyelni kicsit jobban az elkészítésére. Kezdd a fertőtlenítéssel! Az eszközöket mosogatógépben is magas fokozaton elmoshatod, a lényeg, hogy nagyon alaposan fertőtleníts.

Nézd át és tisztítsd meg a bodza virágait! Távolíts el minden megbarnult virágot, gallyat vagy bogarat, de ne mosd meg őket, különben lemosod a természetes élesztőt. Ha bármilyen lény bekerül az üvegbe, később kihalászhatod őket, úgyis leszűröd a végterméket. Utolsó lépésként távolítsd el a nagy szárakat a virágfejekről!

Finom és frissítő
Kép: canva

Forralj fel 2 litert a vízből! Add hozzá a cukrot vagy a mézet a vödörbe vagy az üvegbe, és öntsd bele a forrásban lévő vizet. Keverd el alaposan, amíg az édesítő teljesen fel nem oldódik! Öntsd fel a maradék víz 2/3-ával; a víznek ekkor már csak langyosnak kell lennie. Ha nem az, hagyd állni egy ideig, amíg a víz szobahőmérsékletű lesz.

Add hozzá a citrom héját és levét, az almaecetet és a bodzavirágot! Öntsd hozzá a maradék vizet, jól keverd össze, majd takard le a vödröt vagy az edényt egy konyharuhával!

Az első lépéstől az utolsóig a bodzavirágpezsgő elkészítése két hétig tart. Helyezd meleg és sötét helyre, és az első 48 órában naponta többször erőteljesen keverd meg (ne használj fémkanalat)!

Két nap múlva az erjedésnek el kell kezdődnie. A keverék kellemes, élesztős illatú lesz, apró buborékok szállnak fel a felszínre, és keveréskor hallani a pezsgését. Ha az erjedés 48 óra elteltével sem indul el, adhatsz hozzá egy csipetnyi kereskedelmi pezsgőélesztőt. Keverd hozzá, fedd le, és várj további 24 órát!

Második fermentáció

Körülbelül 2–4 nappal az erjedés kezdete után a keveréket át kell szűrni egy másik sterilizált vödörbe vagy üvegbe. Fedd le újra, és hagyd állni a bodzapezsgőt egy órán keresztül, hogy az üledék leülepedhessen az aljára!

Tölcsér segítségével óvatosan öntsd a pezsgőt a vödörből tiszta üdítősüvegekbe vagy csatos üvegekbe. Érdemes az utolsó adagot a vödörben hagyni, mert ez tartalmazza az üledéket, és zavarossá tenné a kész pezsgőt. Hagyj körülbelül egy hüvelykujjnyi helyet, majd csavard rá a kupakokat az üvegekre!

Aztán várunk. Az erjedés folytatódik, és mivel a palackok le vannak zárva, a keletkező szén-dioxid csapdába esik, ami apró, pezsgő buborékokat eredményez, amikor kinyitod az üveget. Naponta egyszer ki kell nyitni az üvegeket, ha kint meleg van, akkor gyakrabban, hogy kiengedd a felhalmozódott felesleges szén-dioxidot. Egy hét elteltével az üvegeket szorosan lezárva tedd a hűtőszekrénybe, hogy lassítsd az erjedést!

Bármikor jólesik a melegben.
Kép: canva

Kakukkfüves, bodzás, citromos jégkrém

Mondhatnánk, hogy messze még a nyár, de 25 °C felett mindenféle hűsítő édesség elfogyasztása több mint indokolt. Annál is inkább, mert a következő recept csupa természetes ízt tartalmaz, ezért vétek lenne kihagyni!

  • 500 g porcukor,
  • 4 db bodzafej, mosva,
  • 2 citrom,
  • egy kis csokor kakukkfű.

Így készítsd el!

Tedd a porcukrot és 1 liter vizet egy lábasba, és forrald fel! Győződj meg arról, hogy a cukor feloldódott! A bodzafejeket óvatosan mosd meg hideg víz alatt! 1 citrom héját hámozóval csíkozd fel!

A cukorszirupot vedd le a tűzről! Add hozzá a bodzafejeket, a citromcsíkokat, a meghámozott citrom levét és a kakukkfű nagy részét (5 szálat hagyj a díszítéshez)! Várd meg, míg kihűl, fedd le, és egy éjszakán át áztasd!

Szűrd le a folyadékot egy darab muszlinon vagy tiszta konyharuhán keresztül egy kancsóba! Kóstold meg a folyadékot, és ha túl édes, hígítsd fel vízzel, és adj hozzá még citromlevet! Kicsit édesebbnek kell lennie, mint amennyit szeretsz, mert a fagyasztási folyamat egy kicsit elvesz ebből az édességből.

A maradék citromot szeleteld fel, tegyél egy-egy szeletet 10 jégkrémformába, és egy kis kakukkfűszálat is tegyél melléjük! Öntsd a formákba a bodzafolyadékot, és egy éjszakán át fagyaszd!

Bodzavirág-tempura

Habár ez a recept már ezer éve ismert, én még csak most találkoztam vele, és feltett szándékom mielőbb kipróbálni. Könnyű és gyors finomság.

A japán stílusú tészta általában kukoricalisztből, rizslisztből, szódabikarbónából és sütőporból áll, de ez a recept más lisztet használ a könnyebbség kedvéért. Ha nincs magától kelesztő lisztünk, használhatunk sima fehér lisztet egy teáskanál sütőporral és egy csipet szódabikarbónával, hogy könnyebb legyen a tészta.

Sütéskor a fejeknek világosbarnának kell lenniük, és ami a legfontosabb, ropogósnak is. A bodza szárát nem olyan jó enni, tehát csak a virágokat használd, vagy ne bundázd be őket!

Ha különleges édességre vágysz!
Kép: canva

Hozzávalók:

  • tetszőleges mennyiségű bodzavirág,
  • kb. 100 g liszt,
  • sütőpor,
  • 1 nagy tojás,
  • 1 doboz hideg lager sör vagy szénsavas víz,
  • porcukor a tetejére,
  • semleges ízű olaj a sütéshez, pl. világos napraforgó- vagy földimogyoró-olaj.

Így készítsd el!

A lisztet, a tojást és a sört keverd habosra! A sört fokozatosan add hozzá, amíg el nem éred az egységes krémes állagot! Önts olajat a serpenyőbe, kb. 3–4 cm-es magasság elegendő. Az olajat addig hevítsd, amíg elég meleg nem lesz! Rázd meg a bodzafejeket, távolítsd el a rovarokat vagy a leveles darabokat, alaposan mártsd bele a tésztába, majd hagyd, hogy a felesleges tészta lecsepegjen! A lényeg, hogy ne legyen rajta túl sok tészta, mert nehezebb sütni.

A fejeket 3–4 fős csapatokban, egyszer megfordítva süsd meg! Amikor világosbarnák (legfeljebb 30 mp múlva), vedd ki őket egy papírra, és enyhén szórd meg porcukorral!

Kiemelt kép: canva

A szezonális, növényi alapú élelmiszerek kérdése a Planet Budapest 2023 Fenntarthatósági Expón is a kiemelt témák közé tartozott, ahol számos alternatívát ismertettek az egészségesebb ételek elkészítéséhez és fogyasztásához.

search icon