A német Karlsruhe technológiai intézet (KIT) kutatóinak Nature-ben megjelent cikke, azt a nagyon súlyos megállapítást teszi, miszerint az EU „Green Deal”-je (európai zöld megállapodás), mely alapján a kontinens 2050-ig karbonsemlegessé válna, összességében akár negatív is lehet a Föld ökológiai állapotára.
A kutatás arra mutat rá, hogy az EU súlyosan mezőgazdasági import függő (csak Kínának nagyobb az importja). Tavaly a növény szükségletének ötödét, hús- és tejtermék igényének tizedét (118 megatonna és 45 millió tonna) importból elégítette ki.
Enélkül a rendkívül jelentős import nélkül Európa nem lenne képes csökkenteni mezőgazdasági termelését.
Amíg pedig az EU képtelen önmaga fedezni jelenleg fogyasztási igényeit, addig a behozatalt olyan országokból végzi, melyek környezetvédelmi szabályozásai kevésbé szigorúak, mint Európában. Az uniós kereskedelmi megállapodásai pedig nem követelik meg az import áruk fenntartható módon történő előállítását.
Bár a tudósok pozitívan értékelik, hogy 2030-ra a mezőgazdasági területek negyedén organikusan termelés történjen és jelentősen csökkentsék a gyomirtók és a műtrágya használatát, azonban arra is felhívták a figyelmet, hogy a külkereskedelem terén is ugyanolyan zöld célkitűzésekre van szükség.
A kutatók szerint ezért nem egyéni vállalásokra, hanem világszintű kezdeményezésekre lenne szükség a fenntarthatóság érdekében.
(Nature/HVG)