Bebizonyosodott, hogy oxigénhiány okozta a velencei-tavi halpusztulást

Bebizonyosodott, hogy oxigénhiány okozta a velencei-tavi halpusztulást
Bebizonyosodott, hogy oxigénhiány okozta a velencei-tavi halpusztulást

A Velencei-tóban múlt csütörtök óta elpusztult halak patológiai vizsgálata kimutatta, hogy pusztulásukat oxigénhiány okozta, melynek során nem találtak sem parazitákra, sem toxinokra utaló jeleket.

Az Országos Vízügyi Főigazgatóság (OVF) honlapján megjelent közleményében felidézte, hogy a Velencei-tavi Tófelügyelőség munkatársai múlt csütörtökön tapasztalták először a halpusztulást partközelben és nyílt vízen. Ezt követően több szervezet is vizsgálatokba kezdett a halpusztulás okainak kiderítésére.

Közben a Magyar Országos Horgász Szövetség (MOHoSz) megkezdte a tetemek eltávolítását és két nappal később a tó levegőztetését, melybe kedd óta a tó több pontján a Közép-dunántúli Vízügyi Igazgatóság (KdtVizIg) is bekapcsolódott szivattyúk és buborékos mélylevegőztető telepítésével, hogy ezzel is segítsék a tó oxigénszintjének növelését.

Ahogy a közleményben írják a Velencei-tó időjárási kitettsége a sekély vízszintje miatt elég magas, így igen érzékenyen reagál az extrém időjárási helyzetekre. Az idei melegedés ráadásul az elnyúló hideg tavasz miatt nagyon hirtelen következett be, ami tovább nehezítette a tó helyzetét.

Az MTI közben annyival egészítette ki a fentieket, hogy a MOHoSz velencei-tavi kirendeltség-vezetője, Pálinkás Imre szerint az elmúlt két napban újabb haltetem nem került elő, a víz oxigénszintje pedig emelkedik, bár hőmérséklete továbbra is igen magas. A szakember becslése szerint a tó halállományának maximum 2%-a pusztulhatott el.

Rengeteg fontos információ vár még rád! Nézz szét!

search icon