Kiderült, hogy a csimpánzok képesek lehetnek a beszédre
Kiderült, hogy a csimpánzok képesek lehetnek a beszédre

Hosszú évek óta húzódik a vita, hogy miért éppen az ember tanult meg beszélni, és miért nem figyelhető meg hasonló viselkedés állatfajoknál, például a főemlősöknél. Az egyik elmélet szerint a főemlősök hangképző szervei egyszerűen nem alkalmasak rá, hogy felismerhető emberi szavakat formáljanak, mások szerint az agyuk felépítése nem teszi lehetővé, hogy beszéljenek. De akkor hogyan lehetséges, hogy bizonyítékok vannak arra, hogy csimpánzok emberi szavakat ejtenek ki?

Egy nemzetközi kutatócsapat ennek a rejtélynek eredt a nyomába: két videó tartalmát elemezték. Az egyik 2007-ben készült a floridai Suncoast Főemlősmenhelyen, ahol Johnny, az egyik bentlakó többször is emberi szavakra hasonlító hangokat adott ki. A másik felvétel 1962-ben Olaszországban készült, ezen egy Renata nevű csimpánz ad ki majdnem emberinek tűnő hangokat.

Johnny-t az ápolója a videón többször is arra kéri, hogy mondja neki, hogy „mama”. Ez el is hangzik az állattól, de tudni kell, hogy Johnny mindenkit mamának hívott, akiről úgy gondolta, hogy ad neki valami jutalmat. Az olasz csimpánz, Renata is mamázott, Johnny pedig emellett még a „papa” és a „cup” (bögre) szavakat tudta kimondani.

A kutatók ezután azt vizsgálták, hogy vajon a kísérletben részt vevő önkéntesek számára mennyire tűnik emberinek a csimpánzbeszéd. A hallgatóság 61 személyből állt, akik 18 és 71 év közöttiek voltak. Az eredmények a kutatók szerint két dologra világítanak rá: egyrészt arra, hogy a csimpánzok megfelelő körülmények között képesek emberi szavakat kiejteni, és igyekeznek érthetően artikulálni, amennyire ezt az anatómiájuk engedi; másrészt arra, hogy mindez már évtizedekkel korábban kiderült, csak a kutatók nem vették figyelembe az állatmenhelyekről származó bizonyítékokat.

A tanulmány szerint ebből fény derült arra is, hogy az állatok hangképző szervei alkalmasak arra, hogy legalábbis megpróbálják imitálni az emberi beszédet. Szándékosan próbálnak tehát hangot kiadni, miközben az ajkukat mozgatják – vagyis hasonlóan cselekszenek, mint a kisbabák, amikor beszélni tanulnak.

Forrás: Qubit
Kiemelt kép: Canva

search icon