Apró rovarok támadása okoz egyre több kellemetlenséget a szabadban, főleg a platánfák közelében. A platánpoloska, vagy más néven csipkéspoloska magyarországi elterjedése a klímaváltozás következménye. A kellemetlen rovar ellen Zalaegerszegen lemosó permetezéssel védekeznek.
Az apró rovarnak kellemetlen a csípése, s nem egy, nem kettő „támad” általában egyszerre. A platánpoloska a klímaváltozás hatására került a mediterrán vidékekről hazánkba, s most azért jelent meg tömegesen, mert a forró nyár kedvez a szaporodásának – tudta meg a zaol.hu Székely Róberttől, a zalaegerszegi polgármesteri hivatal földművelési és erdőgazdálkodási szakreferensétől.
Fák levelét szívogatja
„Zalaegerszegen is sok platánfán megjelent a rovar, amely szívogatja a fák levelét. Nagy kárt nem okoz a növényekben. A védekezés ellene nehéz. A városban mi a tavaszi lemosó permetezéssel szoktuk gyéríteni az állományát. Ez a kártevő a platán kérge alatt telel át, és ilyen szélsőséges meleg időben egy évben akár három nemzedéke is kifejlődik. Most azért is találkozhatunk a szokásosnál több csipkepoloskával, mert a platánok a meleg elleni védekezésképpen ledobták a kérgüket, így nagyobb tömegben előkerültek a rovarok” – mondta Székely Róbert.
A lemosó permetezésen kívül a platánfákat nem permetezik Zalaegerszegen, nem szeretnének erős kémiai szereket használni. A fák lombozatát ugyan károsítja a platánpoloska, de az életét nem veszélyeztetni, hangsúlyozta a szakreferens.
Ezért csípi meg az embert
De ha növényevő, miért csípi meg az embert? – merül fel a kérdés. Nos, próbaszúrást végez az emberen is, hogy van-e valami ennivaló. Csípése irritációt okozhat, de az egészségre komoly veszélyt nem jelent. S ami egy fokkal szimpatikusabbá teszi a márványos poloskánál, hogy nem megy be a házakba, hacsak a szél be nem fújja például a pár milliméteres élőlényt, így otthon nem, csak a szabadban okozhat problémát.
(forrás: zaol.hu)
Kiemelt kép: Canva