Egy új eljárással ruha is készülhet az újrahasznosított polietilénből
Egy új eljárással ruha is készülhet az újrahasznosított polietilénből

A polietilén a legszélesebb körben elterjedt műanyag, a csomagolóanyagok jelentős része ebből készül és kiválóan újrahasznosítható. Ruha azonban eddig nemigen készült belőle, mert ugyan a belőle készült szövet jól szellőzik, a nedvességet nem engedi át.

Ezért is jelent komoly áttörést a Massachusetts-i Műszaki Egyetem (MIT) kutatóinak új fejlesztése. A tudósoknak most sikerült olyan polietilénből készült szövetet előállítani, mely nem csak selymes tapintású, de a nedvességet is átengedi. Sőt, gyorsabban képes elpárologtatni a nedvességet, mint a ruhaiparban széles körben használt poliészter.

A kutatást bemutató anyag a Nature Sustainability című tudományos folyóiratban jelent meg, melyben a kutatók részletesen leírják módszerük lényegét. A por formájú polietilénből extrudálással vékony szálakat készítenek, miközben a szálak felülete oxidálódik, ez pedig lehetővé teszi, hogy az anyag már ne csupán taszítsa a vizet, de valamennyit magába is szívjon.

A polietilén fonal ezekből a rendkívül vékony szálakból épül fel. A fonalból készített szövet parányi rései kapillárisként működnek, passzív módon felszívják az vízmolekulákat, így azok gond nélkül képesek elpárologni.

Az új technológia nagy előnye, hogy a polietilén végtelenszer újrahasznosítható, és hogy általa ki lehet iktatni a ruhaipar egyik legszennyezőbb elemét, a festést. Ennek az az oka, hogy a polietilén még a szálak kialakítása előtt, anyagában festhető.

Azt nem tudni, hogy az új technológia mikor terjedhet el, ahogy arról sincs hír, hogy mikroműanyagok tekintetében mennyire szennyező a többi műszálas anyaghoz viszonyítva.

Rengeteg fontos információ vár még rád! Nézz szét!

(365.reblog)

search icon