Az elmúlt fél évben több mint egymilliárd műanyag palackot, fémdobozt és üveget váltottak vissza Magyarországon. Karácsony és újév között pedig több napon keresztül 10 millió felett volt a napi visszaváltások száma, ami megdöntötte az eddigi augusztusi 8 milliós rekordot.
A fogyasztók Budapesten több mint 180 millió italcsomagolást vittek vissza a kötelező visszaváltási rendszer élesedése óta. A főváros után a legtöbb palackot Debrecenben, Szegeden és Miskolcon váltották vissza. A vármegyék közül Pest vármegye után a legtöbb palackot Borsod-Abaúj Zemplén, Hajdú-Bihar, Szabolcs-Szatmár-Bereg, Bács-Kiskun, Győr-Moson-Sopron és Fejér vármegyében vitték vissza. A budapesti kerületek közül a 11. kerületben váltották vissza a legtöbb palackot, üveget és dobozt.
A legnépszerűbb visszaváltási nap a szombat, aki elkerülné a nagyobb forgalmat, érdemesebb kedden vagy szerdán visszaváltania, bár általában már ezeken a napokon is meghaladja a 4 milliót a visszaváltások száma országos szinten – jelezte a MOHU.
Országszerte 4500 helyen biztosított az italcsomagolások visszaváltása, amelyből mintegy 1500 kézi REpontként működik.
A közleményben felidézték: Magyarországon a négyszáz négyzetméternél nagyobb üzleteknek volt kötelező a visszaváltási rendszerhez való csatlakozás. A mindennapi üzemeltetés, az automaták tisztítása, környezetük rendben tartása és a megtelt gépek ürítése a boltok feladata, ezért a MOHU minden visszaváltott palack után kezelési díjat fizet az üzleteknek.
A vásárlók körében továbbra is a bolti utalvány a legnépszerűbb visszaigénylési mód, ilyen formában több mint 40 milliárd forintot fizetett vissza a MOHU. Európában egyedülálló módon a visszaváltási díj közvetlenül bankszámlára is kérhető, a fogyasztók mintegy 16 százaléka él ezzel a lehetőséggel. A palackonként járó 50 forint karitatív célokra is felajánlható, mostanáig több mint 118 millió forint gyűlt össze a gyermekkórházak részére.
Az Európai Unió 2029-ig 90 százalékos újrahasznosítási arányt tűzött ki célul a PET italcsomagolásoknál. Becslések szerint Magyarországon évente több mint 3 milliárd italcsomagolás kerül forgalomba. A korábbi időszakban az italcsomagolásoknak csak 30 százalékát lehetett visszagyűjteni.
A közlemény kitér arra is, hogy az EU egyre több országában működő visszaváltási rendszer 2024 januárjától lépett hatályba Magyarországon, de a gyártók június 30-ig türelmi időt kaptak a betétdíj nélküli termékek forgalmazására. A többutas palackokat ugyanúgy vissza lehet váltani az azokat forgalmazó üzletekben, ahogy korábban, az új rendszer nem változtatott ezen a gyakorlaton. A kötelező visszaváltási rendszer egyik legfontosabb célja a több milliárd egyutas palack visszaváltása és anyagában való újrahasznosítása.
(MTI)
Fotó: Canva