A Cambridge-i Egyetem számolt be a közkedvelt labradorokat érintő kutatásról, amely feltárta, miért gömbölyödnek ki egyes kutyák, és mit lehet ez ellen tenni.
A Science Advences folyóiratban megjelent publikáció szerint, a labradorok mintegy negyedét, és a simaszőrű retrieverek kétharmadát érintő mutáció a POMC nevű génben azt eredményezi, hogy a kutyák az étkezések között állandóan éhesek lesznek, holott nem szükséges több eleség nekik ahhoz, hogy jóllakjanak. Az extra éhségérzet mellett ezek a kutyák ráadásul nyugalmi helyzetben 25 százalékkal kevesebb energiát égetnek el, emiatt pedig még inkább kevesebb élelemre lenne szükségük.
Minden labrador és simaszőrű retriever tulajdonosnak figyelnie kell az élelem iránt erősen motivált kutyáik táplálására ahhoz, hogy egészséges testalkatukat megőrizhessék. Azonban a génmutációt hordozó kutyák dupla kihívással szembesülnek, nemcsak többet akarnak enni, de kevesebb kalóriára is van szükségük, mert kevesebbet égetnek el
– mondta Dr. Eleanor Raffan, a kutatás vezetője.
A vizsgálatok feltárták, hogy e génmutáció átalakítja az agy egyes útvonalait, melyek a testtömeg szabályozásában részt vesznek. A mutáció hatására olyan jelet kap a kutya agya, mintha éhezne, ez pedig azt eredményezi, hogy több élelmet kíván az állat, s egyúttal a szervezetet energiatakarékos üzemmódra is kapcsolja akkor is, ha ez szükségtelen.
„Nehéz ezeket a kutyákat normál testsúlyban tartani, de nem teljesen lehetetlen” – tette hozzá a kutató. Azt javasolják a szakemberek, hogy a gazda inkább több kis adagra ossza el a kutyája napi eleségét, és igyekezzen elnyújtani az étkezéseket például a feladatmegoldós etetőkkel, vagy a kertben szanaszét kirakott élelemmel.
A kutatások során 87 labradorral végeztek vizsgálatokat, akik vagy egészséges testtömegűek, vagy csak enyhén elhízottak voltak. Először letesztelték, hogy amennyiben 20 percenként kapnak enni , mennyit fogysztanak. Ebből kiderült, hogy a POMC génmutációt hordozók sem ettek többet egyszerre, vagyis ugyanannyi ételtől jóllaktak. A tesztek közt szerepelt a „virslis doboz” teszt is, melynek során a kutyák reggelijét követően pont 3 órával egy áttetsző, és az illatokat is átengedő lyukacsos dobozba csukott virslit kaptak.
Kiderült, hogy a mutációt hordozó labradorok sokkal többet küszködtek a virsli megszerzéséért, sokkal motiváltabbak voltak, mint a mutációt nem hordozó társaik. Ez azt jelezte a kutatóknak, hogy ezek az ebek valóban éhesebbek is ilyenkor. A kalóriafelhasználásukat éjjeli alvás során mérték meg egy speciális kamrában, ami a kilélegzett gázokat vizsgálta – ebből lehet a szervezet energiafelhasználására következtetni, ez esetben ez árulta el, hogy 25 százalékkal kevesebb kalóriát égetnek el.
A Planet Budapest 2023 fenntarthatósági expón is a kiemelt témák közé tartozott állatfajaink védelme és fenntartása, melyet a Your Planet kiállítás mutatott be. A 18 szigetből álló tárlat több mint 6500 négyzetméteren kapott helyet, és különleges vizuális megoldásokkal tette kézzelfoghatóvá a fenntarthatósági és környezetvédelmi kihívásokat, melyekkel az élővilággal együtt szembe kell néznünk.
Fotó: Pixabay