A konyhai hulladékot és az ételmaradékot gombnyomásra száraz komposzttá varázsolja az új elektromos komposztgép! Tényleg csak ennyi lenne? Teszteltük és kiveséztük az új konyhai okoseszközt.
Az elektromos konyhai komposztálógépek nem ismeretlenek Nyugat-Európában, Amerikában és Ausztráliában sem. Ugyan nem széles körben, de eléggé elterjedt technika. A Sage, konyhai gépeket gyártó cég hazánkban 2021 végén mutatta be FoodCycler névre keresztelt első ilyen eszközét, mely 2022-re az itthoni üzletekben és webshopokban is elérhetővé vált.
Szerkesztőségünk – a szó pozitív értelmében – igazi komposztmániás, saját, aktív gilisztakomposztunk van, emellett figyeljük és kutatjuk a legújabb komposztálási lehetőségeket és trendeket. A magyarországi Sage-nek hála élesben is kipróbálhattuk a FoodCycler konyhai komposztálógépet, és megnéztük, hogy a „high tech” hogyan segítheti a természet munkáját.
A városi komposztálás rejtelmei
Könnyen lehet, hogy az otthoni hulladékunknak akár egyharmada szerves eredetű. Ez a főzéskor összegyűlő konyhai hulladékból és az ételmaradékból tevődik össze. Ha ez a kukába kerül, akkor nemcsak a „kukaszagért” lesz felelős, hanem megnehezíti a szemét kezelését, és a telepeken történő bomlásával káros gázok is képződnek. A városi lakosok segítségére lehetnek a közösségi komposztok. Ezek eléréséhez már komposztkereső applikáció is rendelkezésünkre áll. Beltéri komposztok is léteznek. Ilyen a gilisztakomposzt, de elegánsabb fedeles verzió is kapható, amely hozzáadott enzimek segítségével dolgozik. Ennek legismertebb gyártója a Bokashi. Tökéletes bomlást lakásban sajnos még így sem érhetünk el, minden esetben szükség van földes, kinti közegre.
Mit ígér a Sage FoodCycler elektromos komposztálógép?
A gyártó azt ígéri, hogy a háztartási ételhulladékból 4, maximum 8 óra alatt szagtalan, száraz „ökocsipszet” készít. Automatikus szárítási, őrlési és hűtési programjával a 2 literes tartály tartalmának térfogatát 80%-kal csökkenti. A feldolgozható élelmiszerek között vannak gyümölcsök, zöldségek, héjak, húsok, tejtermékek, tojáshéj, kávézacc és akár halszálka is. Alacsony energiafelhasználásának és csendes működésének köszönhetően a mindennapokban jó társa lesz használójának.
Kollégámat idézve: „A gép leginkább egy mikró és egy kenyérsütő szerelemgyerekére emlékeztet.” Szélessége 27,5 cm, magassága 36 cm, mélysége 32 cm, a súlya pedig 11 kg. Tehát nem kimondottan aprócska eszköz, elhelyezése egy kisebb konyhában már gondot okozhat, azért is, mert a megfelelő működéshez a gép oldala és a fal között 20 cm-t szabadon kell hagyni. Az jó trükk lehet, ha magát a masinát berakjuk a kamrába, és csak a tartályt hagyjuk elöl, melyet szénszűrős fedéllel lehet zárni, amelynek hála még a többnapos hulladék szagát sem érezni.
Mennyi hulladék fér bele?
Ebből a szempontból a FoodCycler sajnos nem szerepelt jól. Az említett tárolóvödör, amelyből gépenként csak egy áll rendelkezésünkre, viszonylag pici. 2 liter nem tűnik ugyan kevésnek, de egy hétvégi főzés során a vödör könnyen megtelik. Nem is beszélve a gyümölcsszezonról: egy fél dinnye apróra vágott héjával már tele is van. És még hozzá sem adtuk az ételmaradékot. Pozitívumként elmondható, hogy a gyártó is érzékelte, hogy kicsi a tartály, ezért lehet külön vödröt vásárolni hozzá, és így amíg az egyik dolgozik, gyűjthetjük a másikban a hulladékot.
Mi egy káposzta maradékával, pár krumpli héjával, 2 nap kávézaccával és pár banánhéjjal tele is raktuk. Egy kisgyerekes család nem hiszem, hogy az összes komposzthulladékát fel tudná dolgozni vele.
Mit tehetünk bele?
Vitathatatlanul nagy előnye a többi komposztálógéppel és a közösségi komposztokkal szemben, hogy némi korlátozással ételmaradékot is tehetünk bele. (A jó működés érdekében azt javasolják, hogy próbáljuk vegyíteni a bele kerülő szemetet, tehát ne tegyük tele megmaradt kifőtt tésztával!)
Ezek a gépi feldolgozásra alkalmas hulladékok:
- hal- és baromfihús maradványai (csont nélkül),
- a legtöbb megmaradt gyümölcs, zöldség és a héjuk,
- gabonafélék és magvak,
- sajtok,
- bab, magvak és hüvelyesek,
- kávézacc és papír teazacskók,
- tojás és tojáshéj, valamint
- kisállateledel (szintén csont nélkül).
Ezeket ne tegyük a gépbe:
- kemény csontok (marha, bárány és sertés),
- édességek és rágógumi,
- étolaj és zsírok,
- kemény magok (például őszibarack, kajszibarack, nektarin),
- diófélék,
- kemény gyümölcs- és zöldséglevelek (például ananászé).
Van néhány anyag, amit nagy mennyiségben érdemes kerülni:
- keményítők (kenyér, sütemény, rizs, tészta, burgonyafélék),
- citrusok héja,
- ízesítők, öntetek, szószok, levesek, lekvárok, mogyoróvajak, dzsemek és édes zselék, tehát viszonylag folyékony dolgok,
- magas cukortartalmú gyümölcsök (ilyen például a szőlő, a cseresznye, a görögdinnye és a banán),
- hús, tejtermékek, tejföl, kefir és joghurt.
A komposztálógép ára
Nem olcsó mulatság! Üzletektől függően 160 ezertől 180 ezer forintig terjed az ára. A gép tartalmaz még két szénszűrőt, amelyek a gép működése közben szűrik a szagokat. A gyártó 500 óra üzemidőre, tehát körülbelül 60 használatra szavatolja őket. Ezek cseréje szintén nem olcsó. 7-8 ezer forintba kerül egy pár. Ha tényleg napi szinten használjuk a gépet, akkor évente szükséges cserélni a szénszűrőket.
Ellenben pozitívum, hogy nem fogyaszt sokat. Bennünk egyből felmerült, hogy ha órákig melegít egy robotgép, az bizony nem lesz gazdaságos. De szerencsére ez nem igaz. A komposztáló 500 W-os teljesítményű, és egy működési ciklusban 0,8 kWh áramot használ el, ami az 50 forintot sem éri el.
Milyen használni a Sage komposztálógépét?
Miután találtunk neki helyet, nagyon könnyen működésbe lendült. A vödröt csak be kellett helyezni, és tényleg egyetlen gombnyomásra elindult, és végigvitte a programot. Az átlagos zöldséghulladékkal kb. 6-6,5 óra alatt végzett. Egyáltalán nem volt se forró, se hangos, csak halkan duruzsolt.
A végtermék száraz, növényi forgács volt, én leginkább a potpourrihoz tudnám hasonlítani. És tényleg nem volt áthatóan büdös. Az eltérő ételek szagában persze lehet különbség, tapasztalatunk szerint a káposztából készült ökocsipsz azért belengte az irodát.
Kinek ajánlom?
Fontos leszögezni, és ezt a Sage se rejti véka alá, hogy ez még nem igazi komposzt, mivel nem voltak jelen a folyamatban olyan mikroorganizmusok és mikrobák, amelyek megcsinálják a varázslatot. De ez nem jelenti azt, hogy ne lenne hasznos. A ledarált ételhulladék nitrogénben, káliumban és foszforban gazdag, ezek szükséges tápanyagok a talaj számára. A gyártó azt javasolja, hogy az így keletkezett száraz hulladékot 1:10-es arányban keverjük össze földdel. Egy hónapos komposztálódási idővel lehet számolni. Tehát ennél a módszernél is szükség lesz kültéri komposztálásra, vagy a teraszos megoldás is szóba jöhet. A gilisztafarmunkkal kombinálva rendkívül jól működött, a gyűrűsférgeink szerették az ökocsipszet, fel is dolgozták, nem kellett kivinnünk egy közösségi komposztra.
Összegezve: ötletes eszköz! Azoknak, akiket különösen megmozgatnak a high tech konyhai kütyük, és a pénztárcájuk is megengedi, előkomposztáláshoz ajánlom. Véleményem szerint ebben a formában és volumenben konyhai komposztáláshoz nem elég hatékony. Ha majd finomodik a technika, és nagyobb lesz a befogadó kapacitása, újra nekifutok ennek a tesztnek.