Elhunyt Ferenc pápa, aki ökológiai megtérésre buzdította a világot
Elhunyt Ferenc pápa, aki ökológiai megtérésre buzdította a világot

Ferenc pápa halála nemcsak a világ hívőit tölti el szomorúsággal, hanem a mezőgazdasági közösség keresztény tagjait is, akiknek szószólója és támogatója volt. A római katolikus egyház első latin-amerikai vezetője 88 éves korában hunyt el húsvéthétfőn.

Ferenc pápa 2015-ben megjelent Laudato si’ enciklikája fordulópontot jelentett a katolikus egyház környezetvédelemhez való hozzáállásában. A körlevélben a pápa átfogó elemzést nyújtott a környezeti válságról, és hangsúlyozta az emberi tevékenység, különösen a mezőgazdaság felelősségét. A Szentatya élesen bírálta az intenzív, monokultúrás mezőgazdasági gyakorlatokat, amelyek a talaj degradációjához, a biodiverzitás csökkenéséhez és a vízszennyezéshez vezetnek.

Ferenc pápa a fenntartható ökológiai gazdálkodást szorgalmazta, amely tiszteletben tartja a teremtett világ harmóniáját.

Jorge Mario Bergoglio (1936–2025)

A pápa kiemelte a helyi termelés és a rövid ellátási láncok fontosságát, amelyek csökkentik a szállításból eredő károsanyag-kibocsátást, és támogatják a helyi gazdaságokat. Felhívta a figyelmet az élelmiszer-pazarlás globális problémájára is, és sürgette a méltányosabb élelmiszer-elosztást, különös tekintettel a szegény és kiszolgáltatott közösségekre. A „Fratello sole” (Naptestvér) című apostoli levéllel egy mezőgazdasági naperőmű felépítéséről rendelkezett a Vatikánhoz tartozó Santa Maria di Galeria területén.

Ferenc pápa számos alkalommal felszólalt az éhezés és az alultápláltság ellen, és hangsúlyozta a mezőgazdaság kulcsfontosságú szerepét az élelmezésbiztonság megteremtésében. Az ENSZ Élelmezésügyi és Mezőgazdasági Szervezetéhez (FAO) intézett beszédeiben a fenntartható mezőgazdaság, a helyi termelés támogatása és a kisgazdák védelme mellett foglalt állást. Kiemelte a kistermelők nélkülözhetetlen szerepét a globális élelmiszer-termelésben, és sürgette a nemzetközi közösséget, hogy támogassa őket a technológiai fejlesztésekhez, a finanszírozáshoz és a piachoz való hozzáférésben. Hangsúlyozta a talaj termékenységének megőrzését és a vízgazdálkodás fontosságát a fenntartható mezőgazdaság érdekében.

Ferenc pápa nem csupán szavakban, hanem tettekben is kifejezte elkötelezettségét a mezőgazdaság iránt. Számos alkalommal találkozott mezőgazdasági termelőkkel, kistermelőkkel és civil szervezetek képviselőivel, hogy közvetlenül is megismerje a szakma kihívásait és lehetőségeit. A Vatikán több kezdeményezést is indított a fenntartható mezőgazdaságnak és a szegények élelmezésének az elősegítésére. A pápa támogatta a helyi élelmiszerbankok és közösségi kertek létrehozását, amelyek hozzájárulnak az élelmiszer-ellátás biztonságához és a közösségi összetartozás erősítéséhez.

A Szentatya pápasága során következetesen hangsúlyozta, hogy a mezőgazdaságnak a közjót kell szolgálnia, és mindenki számára biztosítania kell az egészséges élelmiszerhez való hozzáférés lehetőségét. A pápa a mezőgazdaságot nem csupán gazdasági tevékenységként, hanem a teremtett világ gondozásának és az emberi méltóság tiszteletben tartásának eszközeként értelmezte.

Halálával a keresztény mezőgazdasági közösség egy olyan szövetségest veszített el, aki elkötelezetten küzdött a fenntartható és méltányos élelmiszerrendszerért. Emléke és tanításai azonban továbbra is irányt mutatnak a jövő mezőgazdaságának formálásában, amely a teremtett világ és az emberiség javát szolgálja.

(Vatican News / Magyar Mezőgazdaság)

Fotó: Canva